Перелік новин     Вівторок, 28 березня 2017 - 20:58

Шотландський парламент проголосував за другий референдум

Шотландський парламент проголосував за другий референдум

Члени шотландського парламенту сьогодні проголосували за надання права урядові Шотландії звертатись з офіційним проханням до парламенту СК про право на проведення другого референдуму за незалежність Шотландії.За цю пропозицію проголосувало 69 шотландських парламентарів, а проти неї 59.

Проте, буквально за кілька хвилин після голосування, у центральному уряді Сполученого Королівства заявили, що заблокують проведення шотландського референдуму до того часу, коли закінчаться перемовин про Брекзит, що буде не раніше весни 2019 року.

Тут варто зазначити, що більшість політологів, як європейських, так і британських, впевнені, що завершення перемовин про Брекзит до весни 2019 року є дуже мало ймовірним. Це означає, що у такому випадку урядові Шотландії доведеться проводити референдум за незалежність десь не раніше 2020 року, а то й пізніше.

Британська прем'єрка, пані Теріза Мей, раніше також не раз заявляла, що не погодиться на референдум за незалежність Шотландії до кінця процесу Брекзиту.

З іншого боку, Перша Міністерка Шотландії, панночка Никола Сторджин, сказала, що після цього голосування її мандат на проведення другого референдуму за незалежність тепер стоїть "поза будь-яким сумнівом" і застерегла, що будь-які зволікання Вестмінстера у цьому питанні будуть "демократично безпідставним та абсолютно безперспективними".

Вона також наголосила на тім, що не хоче будь-якої суперечки з урядом СК, а замість того, хоче мати з ними "здорові дискусії".

Вона зокрема сказала: "Мій аргумент наступний: коли характер змін під безперечним впливом Брекзиту стане чітко зрозумілим, то ці зміни не мають накладатись на нас зверху, а замість того, ми маємо мати право вирішувати чи сприймати ці зміни, чи не сприймати.
Люди Шотландії мають мати право вибирати між Брекзитом, радше за все жорстким Брекзитом, та між тим, аби стати незалежною країною, та самостійно прокладати свій власний курс і творити справжнє партнерство рівноправних народів на цих островах.
Я сподіваюсь, що уряд СК шануватиме волю цього парламенту.
Якщо так, то я зі щирістю та готовністю до компромісів увійду з ними у дискусію.
Проте, якщо уряд СК не шануватиме нашої волі, то я повернусь до цього парламенту після Паски і визначу подальші кроки, до яких вдасться уряд Шотландії задля забезпечення виконання волі цього парламенту [Шотландії].".

Дебати щодо сьогоднішнього голосування почались у минулу середу, проте через лондонський теракт 22 березня, дебати довелось відстрочити.

Причиною дебатів та сьогоднішнього голосування стало звернення шотландського уряду до членів шотландського парламенту з проханням надати йому право звернутись до центрального уряду Сполученого Королівства про початок дискусії, яка стосується секції 30, Акту про Шотландію від 1998 року (Scotland Act 1998).

Згідно з секцією 30 цього Акту, панночка Никола Сторджин мусить отримати добро центрального уряду СК на проведення референдуму за незалежність. У іншому випадку, референдум буде вважатись незаконним. Якщо уряд СК дасть дозвіл на секцію 30, тоді Парламент Шотландії розробить та прийме закон (Акт) про проведення референдуму за незалежність Шотландії, тобто про її вихід зі складу Сполученого Королівства.

Панночка Сторджин, яка є головихою Партії Шотландських Націоналістів (SNP), на даний час не має більшості у Голируді (Парламент Шотландії). Проте, разом з SNP за незалежність також виступає Партія Зелених Шотландії, члени якої сьогодні практично одностайно підтримали партію панночки Сторджин.

Проти підтримки проведення Індіреф2 (другий референдум за незалежність) виступили шотландські консерватори, які є гілкою британських Торі і також лейбористи та ліберал-демократи.

Десь наприкінці цього тижня Перша Міністерка Шотландії, панночка Сторджин, надішле офіційне звернення до центрального уряду СК про задіяння секції 30 Акту про Шотландію 1998.

Це трапиться вже після того, як завтра пані Теріза Мей надішле листа до Брюсселю, у якому буде офіційно заявлено про ініціювання урядом СК Статті 50 Лісабонської Угоди.

На першому референдумі за незалежність Шотландії у 2014 році, за незалежність проголосувало 45% виборців, а проти неї проголосувало 55%. Проте, панночка Сторджин тепер переконана, що вихід СК зі складу ЄС схилить дуже велику кількість шотландців у бік незалежності.

Головною проблемою у всьому цьому також є й те, що партія панночки Сторджин, тобто SNP, перед минулорічними виборами до Голируду, у своїй офіційній програмі пообіцяла, що, "якщо буде будь-яка матеріальна зміна у обставинах, то буде обов'язково проведено ще один референдум за незалежність Шотландії".

Вихід Сполученого Королівства з Європейської Унії якраз і є саме тією "матеріальною зміною". Це означає, що панночка Сторджин просто зобов'язана проводити ще один референдум за незалежність.

Якщо в уряді СК, у якому зараз вельми багато Торі, у головах яких міцно закладена жорстка консервативна ідеологія, не виявлять бажання піти на зустріч панночці Сторджин, а від сьогодні й назустріч Парламентові Шотландії, то за словами політичних оглядачів БіБіСі, насамперед розпочнеться активна партійна кампанія з боку SNP, а їм до цього не звикати.

Потім також почнуться клопотання, пропозиції та різні дебати, як у Голируді, так і у Вестмінстері.

Тут також є ще одна проблема, перед якою може постати пані Теріза Мей. Річ в тім, що у процесі перемовин про Брекзит, урядові СК можливо буде потрібна підтримка та згода Голируду у різних питаннях, пов'язаних з процесом Брекзиту. Заперечення центрального уряду СК про проведення референдуму у Шотландії можуть вельми значно понизити рівень підтримки уряду пані Терізи Мей, а під час процесу Брекзиту у центральному уряді ніхто цього не хоче.

У центральному уряді СК наразі аргументують своє заперечення йти на зустріч панночці Сторджин тим, що мовляв до завершення перемовин про Брекзит ніхто не може впевнено сказати, якими будуть майбутні стосунки між СК та ЄС.

Цей аргумент і насправді є вельми переконливим, але ніяк не для панночки Сторджин та для SNP взагалі.

Під час проведення перемовин про Брекзит, які фактично почнуться десь у травні цього року, останнє, що потрібно британській прем'єрці, це проведення ще однієї паралельної кампанії за незалежність Шотландії.

Проте, навіть, якщо пані Мей жорстко стоятиме на відстрочці шотландського референдуму, реальна кампанія за незалежність Шотландії почнеться вже практично від завтра і незалежно від того, хоче цього пані Мей, чи ні.

Головною причиною цьому є те, що уряд СК просто не може відмовити у проведенні цього референдуму. Єдине, що він може, це його відстрочити. А відстрочення референдуму ніяк не означає, що агітаційні процеси у його підготовці не почнуться вже навіть завтра.джерело: http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-39422747


Читайте більше у цій темі:Всі новини wsi nowyny latynkoju tsja storinka latynkoju