Всі новини     Оновлено: П'ятниця, 03 листопада 2017 - 03:11

Все про податки у Великій Британії : коли, що, як і скільки

Все про податки у Великій Британії

Ця стаття пояснює, як працює податкова система Сполученого Королівства Великої Британії і на прикладах показує, як будь-яка фізична особа може самостійно вираховувати свої податки та зробити власну податкову звітність.
У цій статті пояснюються податки працівників, само-зайнятих осіб та інших фізичних осіб. У цій статті не охоплюються корпоративні податки (бізнес податки).

Податковий Номер - National Insurance Number

Як тільки ви починаєте працювати, британська податкова (HMRC) присвоює вам унікальний податковий номер, відомий, як Національний Страховий Номер - National Insurance Number, або скорочено NI.

Цей номер, як правило, залишається з вами до кінця вашого життя, незалежно від того, як часто ви працюєте у Британії. Ви можете приїхати у Британію, попрацювати кілька місяців, потім виїхати і потім, через певний час, знову в'їхати у Британію і знову працювати, і цей номер постійно залишається вашим податковим номером.

По цьому податковому номеру нараховуються податки, нараховуються та виплачуються пенсії, виплачуються всі види різної державної та соціальної допомоги.

Коли ви тільки починаєте працювати на території Британії, вам спочатку можуть надати тимчасовий податковий номер - Temporary National Insurance, але дуже згодом вам обов'язково нададуть постійний.

На даний час податковий номер у Британії, як правило, складається з двох літер потім йдуть шість цифр і потім ще одна літера. Ось приклад звичайного податкового номеру у Британії: PX 45 67 89 S.

Якщо ви від самого початку починаєте працювати у Британії, як само-зайнята особа, то вам відразу після приїзду потрібно самостійно звернутись у податкову для отримання податкового номера.

Отримати податковий номер можна зателефонувавши на номер 0345 600 0643 з понеділка до п'ятниці включно, від 08:00 до 18:00. Вартість дзвінка коштовна і на даний час коливається десь від 3 до 55 пенсів за хвилину, залежно від вашого оператора зв'язку.

Якщо ви маєте біометричний дозвіл на в'їзд та перебування у СК, то у процесі його вироблення вам можуть автоматично надати податковий номер , який буде надруковано на задній сторінці цього дозволу. Цей дозвіл має назву Biometric Residence Permit (скорочено BRP). Цей дозвіл вам надається:
якщо ваше перебування у СК буде довшим ніж шість місяців,
якщо ви продовжуєте свою чинну візу, або
якщо ви подаєте заяву на оселення на території СК.

Податковий номер видають у відділеннях біржі праці, тобто у закладах, які мають назву Jobcentre Plus. Під час отримання податкового номера вас можуть запросити на співбесіду (interview). Якщо вам буде організовано таку співбесіду, то у листі буде вказано перелік документів, який вам потрібно буде принести з собою.

Коли мешканцям Британії виповнюється 16 років, то податкова автоматично надсилає їм їх податковий номер.


Особливості податкової системи Великої Британії

У Великій Британії фінансовий рік, який ще також називають податковим роком, починається шостого квітня і завершується 5 квітня кожного року. Це особливо важливо знати само-зайнятим особам (self-employed).

Само-зайняті особи та інші підприємці несуть особисту відповідальність за нарахування та сплату своїх податків. Якщо виявлять, що така особа у зазначені терміни не зробила та не представила свою податкову звітність, то її буде покарано.

Якщо ви само-зайнята особа, то після завершення кожного фінансового року, тобто після 5 квітня, ви, або ваш бухгалтер (accountant), маєте зробити свою податкову звітність, яка у Британії має назву Self Assessment Tax Return (самооцінка та сплата податку).

Якщо ви робите свою податкову звітність через інтернет (тобто онлайн) то ви маєте зробити та представити її не пізніше 31 січня наступного року. Іншими словами, податкову звітність за фінансовий рік, який закінчився 5 квітня 2017 року ви маєте представити онлайн не пізніше півночі (23:59) 31 січня 2018 року.

Якщо ви робите свою податкову звітність на паперовій формі то ви маєте зробити та представити її не пізніше 31 жовтня поточного року. Іншими словами, паперову податкову звітність за фінансовий рік, який закінчився 5 квітня 2017 року ви маєте представити не пізніше півночі 31 жовтня 2017 року.

Якщо ви здаєте свою податкову звітність з запізненням не довше ніж три місяці, то за це будете змушені сплатити 100 фунтів штрафу. Якщо термін здачі прострочено на більше ніж три місяці, то розмір штрафу значно збільшується і коливається залежно від суми податку та від того, як довго ви прострочили звітність та як пізно ви сплатили податки.

На наступній сторінці HMRC ви можете довідатись про розмір штрафу за прострочену податкову звітність, яка стосується фізичних осіб. Вам потрібно вказати за який фінансовий рік прострочено, реальну дату здачі звітності, реальну дату сплати податку та суму податку.
https://www.gov.uk/estimate-self-assessment-penalties

Британці сплачують чотири головних типи податків:

1. Податок на Дохід - Income Tax, який часто називають просто словом Tax.
Сталий чинний розмір цього податку 20%, але остаточна його сума залежить від дуже багатьох різних факторів і детальніше пояснюється нижче, разом з прикладами різних ситуацій.

2. Національна Страхівка - National Insurance, або скорочено NI.
Розмір сплати національної страхівки залежить від категорії громадян і вибирається з таблиць, які публікуються на сайті HMRC за наступною адресою:
https://www.gov.uk/national-insurance-rates-letters

3. Податок на Накопичений Капітал - Capital Gains Tax або скорочено CGT [сі-джі-ті].

4. Пенсійний податок (добровільний) - Employee Pension, який також відомий, як NEST (National Employment Savings Trust), яку було нещодавно запроваджено британським урядом через все більше навантаження на державну пенсійну систему.
Коли ви влаштовуєтесь на роботу, вас автоматично зараховують, як платника NEST [вимовляється: н-е-с-т]. Після цього, якщо ви маєте бажання, ви можете вийти з цієї схеми, але це матиме вплив на розмір вашої майбутньої пенсії.
Метою NEST є надати кожному працівникові та кожній працівниці доступ до додаткової пенсії.
Офіційний інтернет сайт цього пенсійного трасту знаходиться за адресою:
http://www.nestpensions.org.uk/schemeweb/nest.html


З причини простоти нарахування, спочатку пояснюється Податок на Накопичений Капітал, потім нарахування Національної Страхівки, від'як вони вираховуються простіше, і потім Податок на Дохід.Податок на Накопичений Капітал - Capital Gains TaxЯк виходить з самої назви, СGT є податком, який накладається на накопичення капіталу приватними особами та компаніями. Треба зазначити, що у Британії існує два типи СGT: один тип - СGT для приватних чи фізичних осіб, другий СGT для компаній, який має назву Capital Gains Tax for business.

Тут розглядається СGT для приватних осіб.

До накопичення капіталу належить таке, як надходження капіталу з відсотків ваших банківських заощаджень, надходження з прибутків, які ви отримуєте з купівлі та продажу цінних паперів (тобто акції, облігації, ...), прибутки з продажу різних речей та інші схожі види накопичення капіталу.

Варто зазначити, що СGT не нараховується на прибуток з продажу житла чи житлової нерухомості, якщо це було ваше головне житло, якщо ви його чи його частину нікому не здавали в оренду, якщо ви не використовували його або його частину, як приміщення для бізнесу і якщо ви не купили його чисто задля отримання прибутку. Ця податкова пільга має офіційну назву Пільга на Приватне Житло (Private Residence Relief).

Якщо ви належите до платників базової ставки податку на дохід (Basic Rate Income Tax - 20%-ий), тобто якщо ваші річні доходи не перевищують 45 тисяч (у Шотландії 43 тисячі) фунтів, то ви сплачуєте 10% СGT, але тут також від суми відраховується особиста податкова знижка (Personal Allowance - £11'500).

Якщо ви належите до категорії платників вищої ставки податку на дохід (Higher Rate Income Tax - 40%-ий), тобто якщо ваші річні доходи більші ніж 45 тисяч (у Шотландії 43 тисячі) фунтів, але менші ніж 150 тисяч, то ви сплачуєте 28% СGT на житлову нерухомість (яка не підпадає під вище згадані пільги) і сплачуєте 20% СGT на будь-яке інше накопичення капіталу.

Якщо ви належите до категорії платників додаткової ставки податку на дохід (Additional Rate Income Tax - 45%-ий), тобто якщо ваші річні доходи більші ніж 150 тисяч фунтів, то ви також сплачуєте 28% СGT на житлову нерухомість (яка не підпадає під вище згадану пільгу) і також сплачуєте 20% СGT на будь-яке інше накопичення капіталу.

Вище згадане нарахування Податку на Накопичений Капітал можна пояснити на наступному прикладі.

Якщо ви працюєте і ваша річна зарплата складає 22'000 фунтів, тобто ви є платником базової ставки (Basic Rate) і ви упродовж того ж фінансового року додатково заробили ще 10'000 фунтів за, для прикладу, продаж акцій, чи нерухомості, яка не підпадає під пільги, чи чогось іншого, то виходить наступне:

- Ваша податкова знижка на даний час становить £11'500. Якщо ви на роботі отримуєте платіжки, то ця знижка зазначена у вашому податковому коді, який вказаний у платіжці, у категорії - Tax Code. Якщо ваш Tax Code: 1150L, то це означає, що ваша податкова знижка становить 11'500 фунтів, тобто додаєте нуль і маєте повну суму знижки. Якщо Tax Code: 1050L, то ваша податкова знижка становить 10'500 фунтів.

Податкова знижка означає, що якщо ваш річний валовий дохід не перевищує суми знижки, то ви платите нуль податку на дохід (Income Tax). Якщо ваш річний дохід перевищує суму знижки, але не перевищує 45 тисяч (у Шотландії 43 тисячі) фунтів, тоді ви платите 20% на решту цієї суми.

Тому спочатку ви відраховуєте податкову знижку від накопиченого капіталу, тобто від 12'000 і отримуєте £500 і на них ви маєте сплатити 10% CGT, тобто ваш CGT за даний фінансовий рік буде 50 фунтів.

Тут варто також звернути увагу, що у Британії існують окремі ставки податків на дивіденди та на відсотки від заощаджень, котрі також залежать від того чи ви підпадаєте під базову ставку, вищу ставку чи додаткову ставку оподаткування, тобто чи ваш річний дохід до 45 тисяч (у Шотландії 43 тисячі) фунтів, чи він до 150 тисяч чи він перевищує 150 тисяч фунтів, відповідно.

Якщо ви платник базової ставки податку, і за певний фінансовий рік на відсотках від заощаджень ви заробили менше ніж 1'000 фунтів, то ви не платите на цю суму жодного CGT.

Якщо ви утримуєте акції якоїсь компанії або якихось компаній і ці компанії мають прибутки, то ви отримуєте частину від цих прибутків, залежно від того, скільки акцій ви маєте. Ці прибутки називаються дивіденди.

У Британії на перші 5 тисяч фунтів дивідендів ви не платите жодного податку CGT, а на решту, якщо ви платник базової ставки податку на дохід, то ви платите 7.5% CGT з дивідендів, якщо ви платник вищої ставки податку, то на решту ви платите CGT у розмірі 32.5%. Якщо ви платник додаткової ставки, то на решту ви платите 38.1% CGT.


Національна Страхівка - National Insurance - NIЗагалом існує 7 категорій платників національної страхівки, які відповідно позначаються літерами A, B, C, H, J, M, Z. Ваша категорія нарахування національної страхівки має бути вказана у вашій платіжці, в пункті NI Category.

До цих категорій належать:

A - всі працівники, котрі не належать до решти категорій;

B - одружені жінки та вдови, котрі мають знижку на сплату Національної Страхівки;

C - працівники, чий вік перевищує державний пенсійний вік, тобто перевищує 65 років;

J - працівники, котрі за бажанням можуть звільнитись від сплати Національної Страхівки через те, що вони вже сплачують її на іншій роботі;

H - практиканти (аpprentice) у віці до 25 років;

M - працівники, котрим менше ніж 21 рік;

Z - працівники, котрим менше ніж 21 рік і котрі за бажанням можуть звільнитись від сплати Національної Страхівки через те, що вони вже сплачують її на іншій роботі.

Якщо у вашій платіжці помилка і ви вважаєте, що ви належите до іншої категорії, то вам треба зателефонувати у податкову і повідомити їм про це. Також можна спробувати звернутись у відділ кадрів (Human Resources - HR) на вашій роботі, де вони можуть це зробити за вас.

З вище поданого переліку видно, що найбільш поширеною є категорія A.

Згідно з чинними ставками Національної Страхівки категорії А, працівники з доходами, які не перевищують 680 фунтів на місяць, не сплачують жодної Національної Страхівки.
Громадяни, котрі мають місячний дохід від 680 до 3'750 фунтів, сплачують 12% Національної Страхівки від загальної суми мінус 680 фунтів.
Громадяни тієї ж категорії А, котрі мають місячний дохід більше ніж 3'750 фунтів, сплачують 2%, але від тієї суми, яка перевищує поріг 3'750 фунтів.

Під сумою тут мається на увазі валова сума (gross), тобто загальна нарахована сума, тобто береться сума до податкових відрахувань.

Варто звернути увагу на те, що якщо працівник чи працівниця сплачують Національну Страхівку, то разом з цим їх роботодавець зі свого боку також ще додатково сплачує за них Національну Страхівку, яка також залежить від тих самих категорій.
Якщо ваша валова сума зарплати не перевищує 680 фунтів на місяць, то ваш роботодавець не платить за вас жодної національної страхівки.
Якщо ваша валова сума зарплати за місяць складає більше ніж 680 фунтів, то ваш роботодавець сплачує за вас 13.8% від валової суми вашої зарплати.
Ці 13.8 відсотків вираховуються з суми, яка перевищує 680 фунтів на місяць.

Якщо підсумувати вище зазначені дані про сплату Національної Страхівки, то це все можна пояснити на наступних двох прикладах. Перший приклад стосується випадку, коли ваша зарплата перевищує 680, але не перевищує 3'750 фунтів за місяць. Другий приклад стосується випадку, коли ваша зарплата перевищує 3'750 фунтів на місяць.

Якщо ви працівник чи працівниця категорії А і отримуєте місячну зарплату у розмірі 1'600 фунтів, то ваша NI вираховується наступним чином:

Ви:
1. 1'600 - 680 = 920
2. 920 * 12 / 100 = 110.40 - це розмір Національної Страхівки, який з вас стягнуть за даний місяць. Якщо вам нараховують потижнево, то треба 110.4*12/52 = 25.47 (на тиждень).

Ваш роботодавець:
3. 1'600 - 680 = 920
4. 920 * 13.8 / 100 = 126.96 - це розмір Національної Страхівки, яку додатково за вас також сплачує і ваш роботодавець.

Тобто, з вище наведеного прикладу, британська податкова з вашої зарплати розміром £1'600 загалом отримує 237.36 (110.40 + 126.96) фунтів Національної Страхівки.


Наступний приклад. Якщо ваша валова зарплата складає 4'200 фунтів на місяць, то Національна Страхівка з неї вираховується наступним чином:

Ви:
1. 4'200 - 680 = 3'520
2. 4'200 - 3'750 = 450
3. 3'520 * 12% = 422.40
4. 450 * 2% = 9
5. 422.40 + 9 = 431.40 - це розмір Національної Страхівки, який з вас стягнуть за даний місяць. Якщо вам нараховують потижнево, то треба 431.4*12/52 = 99.55 (на тиждень).

Ваш роботодавець:
6. 4'200 - 680 = 3'520
7. 3'520 * 13.8% = 485.76 - це розмір Національної Страхівки, яку додатково за вас також сплачує і ваш роботодавець.

Тобто, з вище наведеного прикладу, британська податкова з вашої зарплати розміром £4'200 загалом отримує 917.16 фунтів Національної Страхівки.

Додатково до цього, один раз на рік, британські роботодавці також сплачують ще додаткову Національну Страхівку, яка нараховується на вигоди, котрі вони надають своїм працівникам, а саме вигоди на:
- надання працівникам транспорту компанії (company cars and vehicles);
- надання приватної медичної страхівки (health insurance);
- надання фінансової компенсації за подорожі чи розваги (travel and entertainment expenses);
- надання фінансової допомоги в догляді за дітьми (childcare).

Ці стягування належать до Класу 1А та Класу 1В Національної Страхівки (Class 1A and 1B National Insurance).

Скільки і за яку вигоду нараховується Національна Страхівка Класу 1А та Класу 1В можна знайти на сторінці за наступним посиланням:
https://www.gov.uk/expenses-and-benefits-a-to-z

До само-зайнятих осіб або фізичних осіб-підприємців у Британії застосовується два класи сплати Національної Страхівки: Клас 2 та Клас 4 (Class 2 & Class 4 National Insurance).Якщо само-зайнята особа має річний прибуток, який не перевищує 6'024 фунти, то вона не сплачує жодної Національної Страхівки.

Якщо само-зайнята особа має річний прибуток від 6'025 до 8'165 фунтів, то ця особа сплачує Клас 2 Національної Страхівки, чинна ставка якої складає £2.85 за кожний тиждень.

Якщо само-зайнята особа має річний прибуток у розмірі 8'165 фунтів та більше, то ця особа сплачує Клас 4 Національної Страхівки, чинна ставка якої становить 9% від прибутку, якщо цей прибуток не перевищує 45 тисяч фунтів (у Шотландії 43 тис.). А якщо цей прибуток перевищує зазначену суму, то на решту суми нараховується 2% Національної Страхівки.

Зверніть увагу, що тут вже йдеться не про валовий річний дохід, а про річний прибуток, тобто валовий річний дохід (gross) мінус всі витрати, які пов'язані з даною професійною діяльністю.

Наприклад, якщо ваш валовий річний дохід становить 8'000 фунтів, а всі ваші витрати, які ви списуєте за цей рік становлять 3'000 фунтів, то ваш річний прибуток становить 5'000 фунтів, тобто у цьому випадку ви не зобов'язані сплачувати Національну Страхівку.

За тим, як відраховуються витрати дивіться нижче у секції для само-зайнятих осіб, у розділі Податок на Дохід.

Зауважте, що якщо ваш річний прибуток нижче 6'125 фунтів, то ви можете сплачувати Національну Страхівку добровільно, що може мати позитивний вплив на вашу майбутню пенсію. У такому випадку вам потрібно телефонувати у HMRC і вони вам в цьому дуже охоче посприяють.


Податок на Дохід - Income TaxУ Великій Британії, якщо ви на даний час отримуєте валовий річний дохід, який не перевищує 11'500 фунтів, то ви не сплачуєте ніякого податку на дохід. Ці 11'500 фунтів називають неоподатковуваним мінімумом, або ще називають особистою податковою пільгою (Personal Tax Allowance).

Якщо ваш річний дохід перевищує цей мінімум, але не перевищує 45 тисяч (у Шотландії 43 тисячі) фунтів, то ви платите базову ставку податку на дохід (Basic Rate Income Tax), яка на даний час становить 20%. Ці 20 відсотків ви сплачуєте не на всю валову суму, а тільки на ту суму, яка перевищує 11'500. Тобто, якщо ваш річний дохід становить 15 тисяч фунтів, то вам нараховується 20% податку тільки на 3'500 фунтів, тобто з 15 тисяч валового річного доходу ви заплатите, або з вас стягнуть 700 фунтів річного податку.

Якщо ваш річний дохід перевищує 45 тисяч (у Шотландії 43 тисячі) фунтів, але не перевищує 150 тисяч, то ви вважаєтесь платником вищої ставки податку, Higher Rate Income Tax, яка на даний час становить 40%. Подібним чином, ці 40 відсотків нараховуються не на всю суму, а на те, що перевищує 45 тисяч фунтів.
Іншими словами, якщо ваш річний дохід становить 50 тисяч фунтів, то ви сплачуєте нуль на перші 11'500, потім на те, що не перевищує 45'000 (у Шотландії 43'000), ви платите 20%, а на все решту, тобто на решту 5 тисяч (у Шотландії на решту 8 тисяч) фунтів вам нараховується 40%.

Ось ще одне пояснення розрахунку, якщо ваш дохід за даний фінансовий рік становить 50 тисяч фунтів, то ви за цей фінансовий рік сплатите:
1. 50'000 - 45'000 = 5'000 (якщо у Шотландії тоді треба забирати 43'000)
2. 45'000 - 11'509 = 33'500
3. 33'500 * 20% = 6'700
4. 5'000 * 40% = 2'000
5. 6'700 + 2'000 = 8'700 - це сума податку, яку ви сплатите у Британії у цьому фінансовому році, якщо ваш валовий дохід склав 50'000 фунтів.

Якщо ваш річний дохід перевищує 150 тисяч фунтів, то на суму, яка перевищує 150 тисяч вам нараховується 45% податку на дохід. Тобто, перші 11'500 не оподатковуються, далі те, що до 45 (у Шотландії до 43) тисяч оподатковується 20%, далі те, що від 45 (у Шотландії від 43) тисяч до 150 тисяч оподатковується 40% і те, що перевищує 150 тисяч оподатковується 45%.


Наступні пояснення розрахунку податку на дохід стосуються різних категорій працівників, чиї податки нараховуються їх фірмами чи компаніями

Такі працівники з погляду податкової належать до категорії платників податків, яка найкраще відома, як PAYE (Pay As You Earn - тобто стягування податків під час нарахування зарплати).

Якщо ви працівник у компанії, то ваш податок на дохід, Національна Страхівка, пенсія та інші збори відраховуються автоматично під час нарахування вашої зарплати, після чого вам вручають чи відсилають платіжку.

У цій платіжці мають бути всіх розрахунки вашої зарплати, податків та Національної Страхівки. У ній також є вказаний ваш чинний податковий код, який має назву Tax Code.

Цей код свідчить про поточну ставку нарахування вашого податку, якщо додати ще один нуль до цифр цього коду.

Для прикладу, найбільш поширеним податковим кодом в цьому фінансовому році є 1150L, де літера L означає нормальні умови, якщо стоїть літера K, то це означає, що є податкові заборгованості на минулі роки, котрі ви ще не сплатили.

Якщо до 1150 додати ще один нуль, то виходить число 11'500 - тобто це є ваш неоподатковуваний мінімум, згідно з яким вам нараховується ваш податок на дохід.

Тепер, припустимо, що ваша зарплата нараховується вам щомісяця і її загальна сума, до оподаткування, складає 1'200 фунтів.

У цьому випадку, якщо ви хочете порахувати чи правильно вам вирахували ваші податки, то ви виконуєте наступні дії.
1. 1'200 * 12 = 14'400 - це ваша валова річна зарплата
2. 14'400 - 11'500 = 2'900 - сума, яка перевищує ваш неоподатковуваний мінімум
3. 2'900 * 20% = 580 - це ваш річний податок
4. 580 / 12 = 48.33 - це ваш податок, який з вас вираховують за даний місяць.

Схожим чином, якщо вам виплачують зарплату щотижня, то замість множення і ділення на 12, множиться і ділиться на 52 (кількість тижнів в році). Якщо зарплата кожні 2 тижні, то множиться і ділиться на 26 і так далі.

Тут треба зазначити, що ця сума не обов'язково зійдеться вам копійка в копійку через те, що у податковій існує своя система заокруглень чисел. Проте, різниця між вашими власними розрахунками та тим, що на вашій платіжці не має перевищувати одного фунту.

Якщо ви також хочете перевірити Національну Страхівку, то звертайтесь вище, де подібним чином пояснюється розрахунок Національної Страхівки.


Якщо ви працівник чи працівниця (PAYE), котрі мають більше ніж одну працю.

У такому випадку одна з ваших праць для податкової вважається первиною або основною, а друга та подальші вважаються вторинними або додатковими.

Як правило, основною працею податкова вважає ту, у якій ви маєте більшу зарплату. Але ви це можете змінити зателефонувавши у HMRC.

Якщо ви маєте більше ніж одну працю, то як правило у одній праці вам відраховують ваш неоподаткований мінімум, а у інших працях вам присвоюють податковий код BR (Basic Rate) і там вам вже з повної суми забирають всі 20%.

Наприклад, якщо на одній роботі ви отримуєте зарплату 1'200 фунтів на місяць, а на іншій отримуєте 1'000 фунтів, то ваш податок на дохід вираховується наступним чином:

на першій роботі:
1. 1'200 * 12 = 14'400
2. 14'400 - 11'500 = 2'900
3. 2'900 * 20% = 580
4. 580 / 12 = 48.33 - ваш податок за поточний місяць на першій роботі

на другій роботі
5. 1'000 * 12 = 12'000
6. 12'000 * 20% = 2'400
7. 2'400 / 12 = 200 - ваш податок за поточний місяць на другій роботі

якщо є ще третя робота і четверта і так далі, то податки вираховуються по базовій ставці (BR), як у пунктах 5, 6, 7.

Тобто, ваш податковий мінімум у розрахунках вище ви вже весь використали під час нарахування податку на першій роботі і тому на другій та подальших роботах з вас вже стягують всі 20% зі всієї суми.

Податковий мінімум не стосується місця праці, а стосується особи, тобто самого платника податку.Податкові пільги, якими можуть користуватись працівники (PAYE)

Зверніть увагу, що податкові пільги найкраще називати податковими знижками, від'як вони не є сумою, яку ви реально отримуєте, а є сумою, яка додаються до вашого неоподатковуваного мінімуму, який після цього зростає, у результаті чого вам нараховуються менші податки.

Працівники компаній мають право на наступні податкові знижки:
- знижка для сліпих людей (Blind Person's Allowance),
- знижка для одружених пар (Marriage Allowance), та
- знижки на витрати пов'язані з працею.

Податкова знижка для сліпих людей у цьому фінансовому році, тобто до 5 квітня наступного року, складає 2'320 фунтів.

Податкова знижка для одружених пар у цьому фінансовому році становить 1'150 фунтів, але зверніть увагу, що вона не додається автоматично до вашого неоподатковуваного мінімуму, а її суть полягає в тім, що чоловік може перекидати невикористану суму свого неоподатковуваного мінімуму на податок дружини і навпаки, що дозволить їй заплатити менший податок, в результаті чого дана пара заощадить певну суму.

Як це працює?

Наприклад, якщо чоловік отримує річну зарплату в розмірі 10'000 фунтів, то він не платить жодного податку на дохід через те, що ця сума не перевищує його оподаткованого мінімуму і до його досягнення у чоловіка залишається ще 1'500 фунтів, при умові, що його неоподатковуваний мінімум становить 11'500.

Далі, якщо його дружина отримує річну зарплату в розмірі 13'000 фунтів, то вона переходить свій неоподатковуваний мінімум і тому буде змушена сплатити 20% податку на решту 1'500 фунтів. Тобто вона буде змушена сплатити 300 фунтів податку за рік.

Але, з тієї причини, що у її чоловіка залишилось ще 1'500 фунтів невикористаного неоподатковуваного мінімуму, він може звернутись в податкову в сказати їм аби вони взяли 1'150 фунтів від його неоподаткованого мінімуму і перевели цю суму його дружині.

В результаті цього у його дружини зростає неоподатковуваний мінімум до 12'650 фунтів (11'500 + 1'150). Це означає, що їй вже тоді буде нараховуватись 20% податку не на 1'500, а тільки на 350 фунтів, які залишаються від 13'000, що у свою чергу означає, що вона сплатить тільки 70 фунтів податку, а не 300, якби вони не мали цієї знижки.

Тобто, ця подружня пара за даний фінансовий рік заощадить 230 фунтів.

Подати заяву на податкову знижку для подружніх пар ви можете онлайн, завітавши на сторінку уряду за наступним посиланням:
https://www.gov.uk/apply-marriage-allowance.


Працівники (PAYE) мають також право на податкові знижки, пов'язані з їх витратами у процесі роботи.

Для прикладу, працівник чи працівниця можуть враховувати витрати на діставання до місця роботи і назад до дому. Але зауважте, що ці витрати ви можете списувати тільки тоді, коли ви дістаєтесь до різних місць роботи, а не до одного й того ж самого місця.

Ці витрати називаються Бізнес Пробіг (Business Mileage).

Як це працює?

Якщо ви не працюєте на одному й тому ж місці, а замість того час від часу доїздите до різних місць роботи, для прикладу, якщо ви прибиральник і маєте кілька різних об'єктів, чи якщо ви займаєтесь доглядом за людьми і або у різні дні, або у різні години відвідуєте різні місця, чи займаєтесь чимось подібним, то до свого неоподатковуваного мінімуму на перші 10 тисяч миль (у даному фінансовому році) ви можете списувати по £0.45 за кожну милю, а якщо ваш пробіг за даний фінансовий рік перевищує 10 тисяч миль, то на решту ви можете списувати вже по £0.25 за кожну додаткову милю.

Цей процес найкраще пояснити на реальному прикладі:

Наприклад, ви працюєте прибиральником чи прибиральницею і час від часу прибираєте скажімо три заклади (будинки чи офіси), які розташовані в різних місцях. Одного дня ви прибираєте одне місце, або працюєте на одному складі, а іншого дня працюєте на іншому складі або прибираєте інший офіс.

Це означає, що ці місця роботи не є вашим постійним місцем роботи і тому ви маєте право на податкову знижку.

Скажімо ваша річна зарплата складає 17'000 фунтів, і на доїзд до цих місць роботи ви за даний фінансовий рік долаєте загалом 15'000 миль, і маєте стандартний неоподатковуваний мінімум, тобто 11'500 фунтів.

У цьому випадку ви вираховуєте свій податок за наступним алгоритмом:

1. 10'000 миль * £0.45 = £4'500
2. 5'000 миль * £0.25 = £1'250
3. £11'500 + £4'500 + £1'250 = £17'250 - це ваш новий неоподатковуваний мінімум
4. £17'000 - £17'250 = - £250 - тобто сума менша за нуль і тому ви заплатите нуль податку і часом не подумайте, що податкова віддасть вам 250 фунтів :) .

Тобто, якщо сума негативна, то для податкової вона прирівнюється до нуля.

Зверніть увагу, що якби ви не мали цієї податкової знижки, то ви би заплатили 1'100 фунтів податку за даний фінансовий рік.

Цей приклад добре пояснює, яким чином списуються різні податкові пільги чи знижки.

Як діставати подібну знижку?

Для цього існує два варіанти:

1.
Якщо сума всіх ваших податкових знижок не перевищує 2'500 фунтів, то ви можете заповнити форму P87. Вона заповнюється онлайн, потім ви її видруковуєте і відсилаєте у податкову, на адресу, яка вказана на тій формі, тобто на адресу:

Pay As You Earn
HM Revenue and Customs
BX9 1AS


Інтернет адреса форми P87 знаходиться за наступним посиланням:
https://public-online.hmrc.gov.uk/lc/content/xfaforms/profiles/forms.html?contentRoot=repository:///Applications/PersonalTax_iForms/1.0/P87&template=P87_en_1.2.3.xdp

Ви також можете заповнити цю форму онлайн за наступною адресою:
https://www.tax.service.gov.uk/gg/sign-in?continue=%2Fforms%2Fform%2Ftax-relief-for-expenses-of-employment%2Fnew&accountType=individual


2.
Якщо сума ваших знижок перевищує 2'500 фунтів за фінансовий рік, то ви НЕ можете використовувати форму P87, а замість того мусите робити повну податкову звітність, яку роблять само-зайняті особи (self-employed).

Для цього вам потрібно зареєструватися на сайті податкової (HMRC) і тоді вам пришлють особливий податковий номер, який має назву UTR (Unique Taxpayer Reference). Це буде ваш особистий податковий номер і від цього часу ви будете заповнювати податкову звітність після закінчення кожного фінансового року.
Зареєструватись на цей номер можна за наступною адресою:
https://www.gov.uk/log-in-register-hmrc-online-services/register

Чи у першому, чи в другому випадках, все це робиться після закінчення того фінансового року, за який ви хочете отримати податкову знижку, тобто після 5 квітня.

Після цього податкова сама вирахує ваш новий неоподатковуваний мінімум, перерахує ваш податок за той рік, поверне належну вам суму і змінить вам податковий код на такий, який буде враховувати дані податкові знижки, тобто у наступному фінансовому році з вашої основної праці стягуватимуть менший податок на дохід.
Це означає, що податкова автоматично припустить, що упродовж наступного фінансового року у вас будуть подібні витрати, пов'язані з вашою працею і тому вам вже повертатимуть ці витрати.


Наступна секція стосується само-зайнятих працівників (self-employed or sole trader)У Великій Британії само-зайняті особи несуть особисту відповідальність за нарахування своїх податків та здачу податкової звітності.

Якщо ви само-зайнята особа чи фізична особа-підприємець, то для здачі вашої податкової звітності вам насамперед потрібно отримати так званий Унікальний Податковий Номер, який має офіційну назву Unique Taxpayer Reference, або скорочено UTR.

Для отримання цього номера ви мусите зареєструватись у податковій (HMRC). Це можна зробити онлайн, завітавши на сторінку за адресою:
https://www.gov.uk/log-in-register-hmrc-online-services/register

Після цього податкова вас зареєструє і відішле на вказану вами адресу листа, у якому буде цей номер, який дозволить вам робити податкову звітність.

Якщо ви само-зайняті працівники (self-employed) або фізичні особи підприємці (sole trader), то після завершення кожного фінансового року, тобто після 5 квітня, ви, або ваш бухгалтер (accountant), маєте зробити свою податкову звітність, яка у Британії має назву Self Assessment Tax Return.

Існує два способи здачі вашої податкової звітності: або онлайн, або за допомогою паперової форми.

Якщо ви робите свою податкову звітність через інтернет (тобто онлайн) то ви маєте зробити та представити її не пізніше 31 січня наступного року. Іншими словами, податкову звітність за фінансовий рік, який закінчився 5 квітня 2017 року ви маєте представити онлайн не пізніше півночі (23:59) 31 січня 2018 року.

Якщо ви робите свою податкову звітність на паперовій формі то ви маєте зробити та представити її не пізніше 31 жовтня поточного року. Іншими словами, паперову податкову звітність за фінансовий рік, який закінчився 5 квітня 2017 року ви маєте представити не пізніше півночі 31 жовтня 2017 року.

Якщо ви вчасно не здасте свою податкову звітність, то на вас накладуть штраф у розмірі 100 фунтів, якщо ви прострочили звітність не довше ніж три місяці. Якщо термін здачі прострочено на ще довше, тоді штрафи набагато більші і їх розмір залежить від суми податку та простроченого терміну.

Само-зайняті особи не зобов'язані сплачувати Національну Страхівку, якщо їх річний прибуток не перевищує 6'124 фунти, але можуть робити це добровільно. Це детально пояснюється вище, у секції для само-зайнятих осіб у розділі Національна Страхівка.


Само-зайняті особи чи фізичні особи-підприємці сплачують такі ж самі ставки податків, як і всі інші працівники і мають такий самий неоподатковуваний мінімум, який на даний час складає 11'500 фунтів.

Це означає, що якщо ваш валовий річний дохід (gross anual income) не перевищує 11'500 фунтів, то ви не сплачуєте жодних податків.

Якщо ваш валовий річний дохід становить £11'500 або більше, але не перевищує £45'000 (для Шотландії £43'000), то ви нараховуєте 20% податку на суму, яка є більшою за 11'500 фунтів.

Приклад, якщо ваш валовий річний дохід становить скажімо 25'000 фунтів:
1. 25'000 - 11'500 = 13'500
2. 13'500 * 20% = 2'700 - це річний податок, який ви маєте сплатити з валового доходу 25'000 фунтів.


Якщо ваш валовий річний дохід дорівнює 45'000 і більше, але не перевищує 150'000 фунтів, то на все те, що перевищує 45 тисяч (у Шотландії 43 тисячі) ви нараховуєте 40% податку.

Приклад, якщо ваш валовий річний дохід становить 55'000 фунтів:
1. 55'000 - 45'000 = 10'000
2. 45'000 - 11'500 = 33'500
3. 33'500 * 20% = 6'700
4. 10'000 * 40% = 4'000
5. 6'700 + 4'000 = 10'700 - це річний податок, який ви маєте сплатити з валового доходу 55'000 фунтів (у Шотландії податок на цю ж суму був би 11'100 фунтів, спробуйте підставте 43К замість 45К і порахуйте самі).

Якщо ваш валовий річний дохід дорівнює 150'000, то на все те, що перевищує 150 тисяч ви нараховуєте 45% податку.

Приклад, якщо ваш валовий річний дохід становить 200'000 фунтів:
1. 200'000 - 150'000 = 50'000
2. 150'000 - 45'000 = 105'000
3. 45'000 - 11'500 = 33'500
4. 33'500 * 20% = 6'700
5. 105'000 * 40% = 42'000
6. 50'000 * 45% = 22'500
7. 6'700 + 42'000 + 22'500 = 71'200 - це річний податок, який ви маєте сплатити з валового доходу 200'000 фунтів (у Шотландії цей податок був би 71'600 фунтів).

Такі податки ви би сплачували при відповідних річних валових доходах, якби ви не мали жодних витрат, які пов'язані з вашою працею чи підприємницькою діяльністю, тобто якби ви нічого не списували.

Проте, само-зайняті особи чи фізичні особи-підприємці у Великій Британії під час нарахування своєї податкової звітності мають право на врахування витрат, пов'язаних з їх працею, тобто відраховувати вартість цих витрат від свого валового доходу.

Іншими словами, якщо ви само-зайнята особа, то ви маєте право відраховувати від свого доходу наступні витрати:

1. офісні витрати, серед яких нормально витрати на:

 • витрати на користування телефонами, факсами та інтернетом;

 • витрати на поштові послуги;

 • витрати на канцелярські товари;

 • витрати на друкування, друкарки, чорнило, картриджі та інші приладдя;

 • витрати на комп'ютери, програмне забезпечення (якщо воно використовується не довше 2 роки);

 • витрати на виплату ліцензій за програмне забезпечення, чи оновлення цього ПЗ (навіть якщо йому більше 2 років);

 • витрати на оплату оренди офісу;

 • витрати на оплату за офісну воду, газ, електроенергію, та подібне;

 • витрати на оплату страхівки офісного приміщення та офісного обладнання;

 • витрати на оплату за охорону;

 • витрати на купівлю офісних споруд чи будівель, зміну різних систем (напр. вікон чи дверей, чи батарей, ...).


2. витрати на транспорт та різні подорожі, серед яких нормально витрати на:

 • витрати на придбання автомобілів;

 • витрати на страхування автомобілів;

 • витрати на ремонт та обслуговування автомобілів;

 • витрати на паливо для вашого автомобіля чи автомбілів;

 • витрати на паркування автомобілів;

 • витрати на оренду автомобілів;

 • витрати на оплату евакуаторам та на ремонт автомобілів під час подорожей;

 • витрати на оплату різних ліцензій за автомобілі;

 • витрати на перебування в готелях;

 • витрати на потяги, автобуси, таксі та авіарейси;

 • витрати на харчування, якщо дана подорож була нічною.

але тут ви не можете вираховувати витрати на:

 • використання автомобіля чи іншого транспорту у не бізнесових, тобто у приватних цілях;

 • не можете відраховувати витрати на оплату штрафів;

 • не можете відраховувати витрати на поїздки з дому на роботу і назад.

Зверніть увагу, що замість того, аби окремо нараховувати всі вище подані витрати на автомобілі, вам краще було б використовувати так звану спрощену ставку, яка має назву flat rate, згідно з якою ви просто рахуєте по £0.45 за кожну милю за перші 10 тисяч миль і по £0.25 за кожну милю за все те, що перевищує 10 тисяч миль за той самий фінансовий рік.
Для мотоциклів ця ставка дорівнює £0.24 за кожну милю, що йде після перших 10 тисяч миль.

Ці милі нараховуються на всі витрати разом взяті, які пов'язані з витратами на автомобіль, тобто на його купівлю, ремонт, обслуговування, пальне, страхування та все решту.

Також, якщо ви використовуєте кілька автомобілів, то ви можете на один автомобіль нараховувати спрощену ставку, а на інші нараховувати за вище зазначеним переліком. Але зауважте, якщо ви почали на якийсь автомобіль нараховувати спрощену ставку, то ви вже не можете на цей самий транспортний засіб нараховувати також інші додаткові витрати. Це стосується того ж самого фінансового року. В іншому фінансовому році ви можете рахувати по іншому.


3. витрати на одяг, серед яких нормально:

 • витрати на робочу форму;

 • витрати на захисний одяг, який ви використовуєте на роботі;

 • витрати на костюми для акторів та артистів.

Зауважте, що ви не можете відраховувати витрати на свій повсякденний одяг, навіть якщо ви його використовуєте на роботі, для прикладу ви не маєте права відраховувати витрати на шкарпетки, майки, труси, ліфчики, та подібне.


4. витрати на працівників, серед яких нормально:

 • витрати на зарплату працівникам;

 • витрати на виплати премій;

 • витрати на виплати пенсій;

 • витрати на виплати різних вигод, котрі ви надаєте своїм працівникам;

 • витрати на виплати за використання персоналу агенцій праці;

 • витрати на виплати підрядникам;

 • витрати на виплати Національних Страхівок за своїх працівників.

Зауважте, що ви не маєте права відраховувати витрати на тих осіб, котрі допомагають вам вдома, котрі доглядають за вами, чи котрі доглядають за вашими дітьми.


5. витрати на перепродаж товарів, серед яких:

 • витрати на товари, які ви придбали аби перепродати;

 • витрати на сировинні товари;

 • витрати на затрати, пов'язані з виробництвом товарів.

Зауважте, що тут ви не маєте права відраховувати витрати на товари, які ви придбали для приватного використання і не маєте права відраховувати витрати на знецінювання вашого устаткування.


6. витрати на оплату фінансових послуг, серед яких:

 • витрати на наймання бухгалтерів, адвокатів, оцінювачів, архітекторів та подібних;

 • витрати на оплату страхівок вашого бізнесу;

 • витрати на різні банківські послуги для вашого бізнесу, тобто на виплату відсотків, погашення кредитів, позик та подібних;

 • витрати на оплати відсоткових ставок по різних кредитах;

 • витрати на оплати за різні типи орендування та лізинг;

 • витрати на інші фінансові послуги, пов'язані з вашим бізнесом.


7. витрати на різні інші послуги, серед яких:

 • витрати на рекламу;

 • витрати на відсилання клієнтам різних безкоштовних взірців;

 • витрати на утримання, розробку та обслуговування інтернет сайтів;

 • витрати на членство у різних організаціях та асоціаціях.

Зауважте, що тут ви не маєте права відраховувати витрати на фінансування різних розваг, які ви організовуєте для ваших клієнтів, чи витрати на фінансування різних вечірок, тощо.


Далі, для кращого розуміння всього поданого вище, даються приклади нарахування податків разом з нарахуванням Національної Страхівки, взявши до уваги різні витрати, податкові пільги та знижки.
Спочатку подається кілька прикладів для найманих працівників, тобто які належать до категорії PAYE. Потім подаються приклади для само-зайнятих або само-найманих працівників, або фізичних осіб-підприємців (self-employed or sole trader).
Всі приклади стосуються чинних ставок, тобто ставок за 2017-2018 фінансовий рік (від 6 квітня 2017 до 5 квітня 2018).

☀ ☀ ☀ ☀ ☀

Приклад 1 - категорія: наймані працівники (PAYE) - одна праця:

Павло має одну працю. Його річний валовий дохід становить 18'000 фунтів. Він працює інженером на фабриці, до якої він їздить на авто 30 миль в один бік. У його платіжці вказано податковий код 1150L.

Стягнення нараховуються наступним чином:

1. 18'000 - 11'500 = 6'500.00 - сума, з якої нараховується податок на дохід
2. 6'500 * 20 / 100 = 1'300.00 - сума податку на дохід за рік (108.33 за місяць, або 25.00 за тиждень)

3. 18'000 - 8'164 = 9'836
4. 9'836 * 12 / 100 = 1'180.00 - сума Національної Страхівки за рік (Class 1 NI) (або 98.36 за місяць, або 22.69 за тиждень)

5. 1'300 + 1'180 = 2'480.00 - сума всіх стягнень, якщо немає додаткових, як пенсії, тощо
6. 18'000 - 2'480 = 15'520 - річний заробіток після стягнень.

Зауважте, що тут немає податкових знижок на транспорт. Це тому, що даний працівник працює на одному місці роботи, незалежно від того, як далеко він добирається.

☀ ☀ ☀ ☀ ☀

Приклад 2 - категорія: наймані працівники (PAYE) - одна праця:

Петро має одну працю. Його річний валовий дохід становить 22'000 фунтів. Він працює прибиральником на фірмі, має три об'єкти, котрі розташовані у різних місцях, до кожного з яких від їздить на авто 40 миль в один бік (80 миль за день). Він працює 5 днів на тиждень.
У його платіжці вказано податковий код 1150L.

Його стягнення нараховуються наступним чином:

Він веде файл, або зошит, у якому він робить записи куди і скільки миль він проїхав кожного тижня.
Ми тут припускаємо. що він у році від'їздив на роботу 240 днів по 80 миль на день.
У році 52 тижні, але ми 4 тижні забираємо на його відпустку і тому рахуємо 48 робочих тижнів по 5 днів кожний, тобто 240 робочих днів.

спочатку рахуємо проїхані милі:

1. 80 миль * 240 днів = 19'200 миль за рік
2. 10'000 миль * £0.45 = £4'500 - податкова знижка на перші 10К миль
3. 9'200 миль * £0.25 = £2'300 - податкова знижка не те, що перевищує 10К миль
4. 4'500 + 2'300 = 6'800 - знижка за рік за проїзд
5. 11'500 + 6'800 = 18'300 - його новий неоподатковуваний мінімум в даному році

далі податок на дохід:
6. 22'000 - 18'300 = 3'700 - сума, з якої має нараховуватись 20% податку на дохід
7. 3'700 * 20 / 100 = 740.00 - сума податку на дохід за рік (61.60 за місяць, або 14.23 за тиждень)

далі Національна Страхівка:
8. 22'000 - 8'164 = 13'836
9. 13'836 * 12 / 100 = 1'660 - сума Національної Страхівки за рік (Class 1 NI) (або 138.33 за місяць, або 31.92 за тиждень)

10. 730 + 1'660 = 2'390.00 - сума всіх стягнень, якщо немає додаткових
11. 18'000 - 2'480 = 19'610 - річний прибуток після стягнень.

Зверніть увагу, що у цьому випадку Петро вже списує пробіг свого авто, бо він не має постійного місця праці.

☀ ☀ ☀ ☀ ☀

Приклад 3 - категорія: наймані працівники (PAYE) - одна праця:

Зоряна та Штефан одружені.
Зоряна працює у приймальній, де її річна зарплата 8'000. Її податковий код 1150L.
Штефан працює на заводі, де його річна зарплата 17'000. Його податковий код 1150L.

Їх стягнення нараховуються наступним чином:

Зорянині відрахування:

1. 8'000 менше ніж 11'500 і тому Зоряна не сплачує жодного податку на дохід.

2. 8'000 - 11'500 = - 3'500 - залишок від податкової знижки Зоряни, з якого вона може додати 1'150 до податкової знижки Штефана (якщо так, тоді новий податковий код Штефана буде 1265L)

3. 8'000 менше ніж 8'164 і тому Зоряна також не сплачує жодної Національної Страхівки


Штефанів податок на дохід:

4. 11'500 + 1'150 = 12'650 - Штефанів новий неоподатковуваний мінімум (з урахуванням доданої податкової знижки від залишку, який не використала Зоряна)

5. 17'000 - 12'650 = 4'350

6. 4'350 * 20 / 100 = 870 - Штефанів річний податок на дохід (72.50 на місяць, або 16.73 на тиждень)

Національна Страхівка Штефана:

7. 17'000 - 8'164 = 8'836
8. 8'836 * 12 / 100 = 1'060 - сума Національної Страхівки за рік (або 88.33 за місяць, або 20.38 за тиждень)

Загалом у них обидвох за рік виходить:

9. 8'000 + 15'070 = 23'070 - тобто це загальна сума їх спільного річного прибутку після відрахувань. А якби вони не використовували податкову знижку для подружжя (1'150 фунтів) то їх спільний річний прибуток становив би 22'840, тобто був би на 230 фунтів менший.


☀ ☀ ☀ ☀ ☀

Приклад 4 - категорія: наймані працівники (PAYE) - більше ніж одна праця:

Наталка має дві роботи. На першій роботі вона працює на фабриці і кожного року заробляє приблизно 10'000 фунтів.
Одночасно, у окремі дні вона також працює на агенцію, де вона займається прибиранням різних об'єктів і де вона валом заробляє ще 9'000 фунтів на тік.

Перша праця Наталки є її постійним місцем праці. Це означає, що вона не може списувати жодного пробігу на цю працю.

Але, на своїй другій праці вона не має постійного місця і тому на цій праці вона може списувати гроші на проїзд.

Припустимо, що на другу працю вона дістається потягами і щомісяця вона на це витрачає 150 фунтів.

Зверніть увагу, що тут різні податкові коди. Це цілком можливо через те, що тут Наталка на першій роботі має річну зарплату, яка не використовує її повного неоподатковуваного мінімуму. Це означає, що податкова додає її невикористаний неоподаткований мінімум, тобто 1'500, до її другої роботи і саме тому виходять такі податкові коди. Податкова аналізує кілька останніх років всіх Наталчиних праць і бачить, що у неї приблизно такий річний заробіток і тому дає Наталці на першій роботі такий податковий код. Коли податкова (HMRC) дає комусь якийсь податковий код, то це просто є вказівкою працедавцеві про те, яку суму податку вираховувати з зарплати даного працівника чи працівниці.

Таким чином, в нашої Наталки неоподатковуваний мінімум на першій роботі становить 10'000 фунтів, а неоподатковуваний мінімум на другій роботі виходить 1'500 фунтів (тобто разом 11'500).

Відрахування Наталчиних податків відбуваються наступним чином:

перша робота:
1. 10'000 - 10'000 = 0 - тобто на першій роботі з Наталки стягують нуль податку на дохід.

друга робота:
2. 150 * 12 = 1'800 - річні витрати Наталки на поїздки на її другій праці
3. 1'500 + 1'800 = 3'300 - новий неоподатковуваний мінімум на другій праці
4. 9'000 - 3'300 = 5'700
5. 5'700 * 20 / 100 = 1'140 - річний податок на дохід Наталки (або 95 на місяць, або 21.92 на тиждень)

Якби Наталка не списувала тут гроші на проїзд на другу роботу, то її річний податок був би більшим на 360 фунтів. Іншими словами, з витрачених нею на дорогу 1'800 фунтів, реально у її кишеню повертається 360.
Якщо ви просто хочете прикинути собі скільки вам повернеться назад, то це як правило десь приблизно п'ята частина від того, що ви витратили.

Національна Страхівка:

перша праця:
6. 10'000 - 8'164 = 1'836
7. 1'836 * 12 / 100 = 220 - річна Національна Страхівка Наталки на першій роботі

друга праця:
8. 9'000 - 8'164 = 836
9. 836 * 12 / 100 = 100 - річна Національна Страхівка Наталки на другій роботі

Зверніть увагу, що мінімальний поріг Національної Страхівки на кожній праці береться окремо, а не разом, як це відбувається у випадку з неоподатковуваним мінімумом.☀ ☀ ☀ ☀ ☀

Приклад 5 - категорія: змішана (наймані - (PAYE) та само-зайняті (self-employed)) - більше ніж одна праця:

Іра працює у компанії, як звичайна наймана працівниця (PAYE), де вона за рік валом, тобто до відрахувань, отримує 22'000. Її податковий код на цій роботі стандартний, тобто 1150L.
Вона також додатково часом підробляє у іншій компанії, де вона розвозить готову їжу і працює з цією компанією, як само-зайнята особа (self-employed). На цій додатковій роботі за останній фінансовий рік вона заробила валом 6'000.

Через те, що Іра працює, як само-зайнята особа, вона сама відповідає за нарахування та здачу своєї податкової звітності. Це означає, що вона мусить мати свій унікальний податковий код UTR і у своїй податковій звітності мусить вказувати дані по всіх своїх працях.

По своїй першій праці, де вона працює, як наймана працівниця, їй не потрібно вести журнал фінансової звітності. Це тому, що після закінчення кожного фінансового року, її роботодавець вручає або відсилає їй форму, яка має назву P60, у якій подано всі ці дані, тобто скільки вона заробила за рік, скільки з неї стягнули податку на дохід, скільки стягнули Національної Страхівки і скільки стягнули пенсії.

Проте, вона мусить вести журнал по своїй другій праці, де вона само-зайнята особа і мусить зберігати всі необхідні дані на той випадок, якщо колись податкова звернеться до неї з проханням показати ці дані. За звичай такі дані їй потрібно зберігати принаймні 5 років.

Зауважте, що податкова не перевіряє кожного року всі дані всіх платників податків. У них на це нема ресурсів. Замість того, податкова вибірково перевіряє певну кількість цих осіб, яких вона просто бере навгад, але кожного року інших. Чи ви потрапите у число цих осіб того чи іншого року, ви ніколи не знаєте.

На першій роботі Іра не має жодних витрат, на котрі вона могла б отримати податкову знижку.
На другій роботі Іра за рік, відповідно до записів у її журналі, наїздила 8'000 миль, за які вона має право на податкову знижку.
Через те, що всі її замовлення відбуваються через мобільний телефон і вона мусить для цього мати на ньому інтернет, вона також має право на податкову знижку за витрати на сій мобільний зв'язок, який вона має за контрактом, який коштує її 240 фунтів на рік.

Тому, податкова звітність Іри вираховується наступним чином:

податок на дохід:
1. 8'000 * 0.45 = 3'600 - знижка на їзду
2. 11'500 + 3'600 + 240 = 15'340 - Ірин новий неоподатковуваний мінімум
3. 22'000 + 6'000 = 28'000 - загальний річний валовий дохід Іри зі всіх її робіт
4. 28'000 - 15'340 = 12'660 - сума, на яку нараховується податок
5. 12'660 * 20 / 100 = 2'532 - загальний податок за рік

Якби вона тут не захотіла списувати витрати на їзду та витрати на телефон, то її річний податок був би 3'300 фунтів, тобто на 768 фунтів більший.

Національна Страхівка:
6. 22'000 - 8'164 = 13'836
7. 13'836 * 12 / 100 = 1'660.32 - Ірина річна сума Національної Страхівки з першої роботи.

З другої роботи вона не сплачує жодної NI, бо там дохід не перевищив 8'164 фунти.

На дні цієї сторінки, у секції Ресурси є посилання на типову податкову звітність з реальними даними.
Попри те, що там багато сторінок, числа, які вказані, у цій звітності виділені жирними чорними квадратиками для легшого пошуку і читання.
Ви заповнюєте цю звітність онлайн і потім отримуєте саме таку копію звітності, яку можете зберігати в себе.Статтю ще не завершено.


Ресурси:

Взірець заповнення податкової звітності онлайнджерело: https://www.gov.uk/government/organisations/hm-revenue-customs


У цій темі також читайте:
Дописи:

... жодних дописів

   Ваш допис:
Всі новини wci nowyny latynkoju zja storinka latynkoju