У п'ятницю чинний британський прем'єр, пан Борис Джонсон також заявив, що людям Сполученого Королівства варто готуватися до безугодних стосунків з Європейською Унією після перехідного періоду, який закінчується 31 грудня цього року.
Це потенційно означає, що від першого січня наступного року торгівля між СК та ЄУ вестиметься на основі правил Світової Орґанізації Торгівлі (СОТ), що у свою чергу означає запровадження тарифів, мит та інших зборів на рух товарів та послуг між ЄУ та СК і відтак означає потенційне зростання цін і ще неабиякі жахи для компанії, особливо тих, що експортують товари з СК у ЄУ, а також можливі довжелезні корки на під'їздах до портів, котрі є головними артеріями транспортування товарів між ЄУ та СК.
У чинному британському уряді заявили, що "немає сенсу" продовжувати перемовини, хіба що ЄУ піде на поступки, але буквально через менше ніж годину повідомили, що від понеділка перемовини таки продовжуватимуться, але через телефон.
Головними пунктами суперечки у перемовинах наразі є рибальство, обмеження на фінансову допомогу власним компаніям з боку держави та урядування.
Щодо рибальства, то ЄУ стоїть на позиції повного доступу рибалок ЄУ до британського водного простору і повний доступ рибалок СК до водного простору країн ЄУ, тобто, як це є зараз, але СК хоче мати у цьому плані повну волю.
Варто наголосити, що рибальство займає у ВВП СК тільки 2%, тобто фактично є дуже малесенькою проблемою. Проте одночасно рибальство у британських водах є дуже великим політичним чинником, бо пан Джонсон весь час гучно обіцяв своїм прихильникам, що після Брекзиту СК матиме абсолютний контроль над усім своїм водним простором, і його прихильники хочуть на це повного права, навіть якщо вони не розуміють чому вони цього хочуть.
Щодо державної допомоги компаніям, то ЄУ хоче аби СК дотримувалось абсолютної рівності з усіма іншими країнами ЄУ у наданні державної фінансової допомоги власним компаніям, аби уникнути корупції та утворення монополій.
У плані надання державної допомоги Британія не хоче бути прикріпленою до будь-якого законодавства ЄУ, чого ЄУ просто не може ніколи дозволити, бо це автоматично порушуватиме багато принципів внутрішнього європейського ринку.
У СК на це ніяк не погоджуються, бо "друзі" та "спонсори" британських урядовців завжди хочуть мати особливі привілеї.
Щодо урядування, то країни ЄУ хочуть мати єдину угоду з СК у єдиному документі аби у випадку порушення Британією узгоджених стосунків країни Європейської Унії могли скасувати одночасно цілу угоду з СК.
Але уряд СК тут не погоджується і хоче мати з ЄУ багато маленьких угод, що дозволило б урядові СК легко маніпулювати угодами, тобто порушувати окремі пункти угоди і не мати від цього великих прикростей.
Це приблизно так само, як ЄУ на даний час має угоду зі Швейцарією, де всі пункти угоди залежать один від одного і якщо Швейцарія хоче скасувати один пункт угоди, то автоматично скасовуються всі інші пункти, як це було минулого місяця під час проведення у Швейцарії референдуму за припинення на території Швейцарії принципу вільного пересування людей, який було ініційовано швейцарськими правими радикалами. ЄУ тоді наголошував, що припинення дії принципу вільного пересування людей автоматично припинить всю угоду про торгівлю між країнами ЄУ та Швейцарією. Майже 68% швейцарців були проголосували проти припинення пересування людей.
Ще одним пунктом є вирішення майбутніх суперечок між СК та ЄУ. ЄУ стоїть на позиції аби всі суперечки вирішувались Європейським Судом, а чинний уряд СК хоче повної незалежності від цього суду.
Тут варто наголосити, що ні сам пан Джонсон, ні будь-хто інший у чинному британському уряді, не омовлялись про те, що перемовини остаточно завершено і вони більше не продовжуватимуться.
Багато аналітиків сходять на думці про те, що вчорашня заява брекзитерів є просто черговою перемовною тактикою аби далі чинити додатковий тиск на перемовників Європейської Унії.