Перелік новин     Четвер, 03 листопада 2016 - 21:47

Брекзиту може й не бути

Брекзиту може й не бути

Сьогодні Вищий Суд (High Court) вирішив, що центральний уряд Великої Британії не має права починати процес виходу Сполученого Королівства зі складу Європейської Унії без згоди згоди на це парламенту.Іншими словами, сьогоднішнє рішення суду означає, що уряд СК не може ініціювати Статтю 50 Лісабонської Угоди без згоди на це принаймні членів Палати Громад британського парламенту.

Після оприлюднення рішення суду, речники уряду відразу заявили, що їх дратує це рішення і що вони мають намір продовжувати відстоювати свою позицію і невідкладно подаватимуть апеляцію у цій справі до Верховного Суду (Supreme Court).

Раніше, Прем'єр-міністр СК, пані Теріза Мей, заявляла, що уряд має намір ініціювати Статтю 50 у березні наступного року. Сьогоднішнє рішення суду означає, що ініціювання Статті 50 радше за все буде перенесено на пізніше.

Три судді Високого Суду сьогодні заявили, що уряд не має права самостійно ініціювати Статтю 50 Лісабонської Угоди, тобто не має права самостійно розпочинати формальний вихід Сполученого Королівства зі складу ЄС.

Якщо уряд негайно подасть апеляцію у Верховний Суд, то слухання по цій справі відбудуться ще до Різдва.

Якщо уряд програє апеляцію у Верховному Суді, то урядовцям доведеться створити новий законопроект для виходу СК зі складу ЄС для членів Палати Громад та для членів Палати Лордів. Тільки тоді, коли обидві палати парламенту приймуть рішення дозволити урядові починати вихід СК зі складу ЄС, уряд зможе розпочати процес виходу, тобто ініціювання Статті 50 Лісабонської Угоди.

У цьому процесі, члени обидвох палат парламенту можуть також додатково видати конкретні умови для уряду, яких той буде змушений дотримуватись під час ведення майбутніх перемовин з представниками ЄС.

Варто нагадати, що референдум за вихід СК зі складу ЄС, який відбувся 23 червня цього року, мав дорадчий статус і відтак його результат не є обов'язковим для виконання.

Добре відомо, що більшість членів обидвох палат парламенту не є прихильниками виходу Великої Британії зі складу Європейського Союзу.

Якщо парламент вирішить, що Сполучене Королівство не повинно виходити з ЄС, тоді пані Теріза Мей, як останній ресурс, може розпустити Палату Громад, що у свою чергу призведе до нових парламентських виборів. Після цього, вже новий склад Палати Громад буде приймати подальші рішення щодо Брекзиту.

Цілком можливо, що новий парламент вирішить провести ще один референдум.

Ініціаторкою справи, яка сьогодні слухалась у Високому Суді, є група громадян, головою якої є пані Gina Miller (на фото). Пані Милер, 51 рік, є керівничкою інвестиційного відділу у інвестиційній фірмі під назвою «SCM Private». Вона, разом зі своїм чоловіком на ім'я Алан, є також і засновницею цієї фірми.

Пані Милер відкидає звинувачення у свій бік в тім, що вона намагається заперечити демократичне волевиявлення британців.

Одним з головних аргументів на судових слуханнях був той, що парламент є суверенним. Це означає, що уряд не має права самостійно обійти волю парламенту.

За словами багатьох аналітиків, сьогоднішнє рішення добре демонструє, що у Британії все ж таки діє конституційне право.

Дана судова справа є однією з найважливіших конституційних справ у Сполученому Королівстві за останні кілька десятків років. Рішення по цій справі кладе центральний уряд Великої Британії у надзвичайно скрутне становище.

Це рішення матиме величезний вплив, не лише на графік ініціювання Статті 50, але й також і на самі умови виходу СК зі складу ЄС та майбутні стосунки між ними.

Іншими словами, парламент може дати добро на початок процесу виходу СК зі складу ЄС тільки після того, коли його члени будуть задоволені умовами виходу. Задовольнити умови принаймні більшості парламентарів обидвох палат буде надзвичайно важко.

До сьогодні, уряд сподівався, що мав стародавнє право на використання так званої Королівської Прерогативи (royal prerogative), тобто право самостійно застосувати "волю людей".

Проте, три судді сьогодні дійшли висновку, що у цій справі для застосування Королівської Прерогативи не існує конституційної конвенції.

Судді заявили, що ініціювання Статті 50 фундаментально змінює права громадян Сполученого Королівства, а уряд не має чинного права на зміну прав громадян СК. Це право має тільки парламент.

Найзатятіший прихильник виходу СК зі складу ЄС та колишній лідер партії Юкип, пан Найджел Фараж, з приводу рішення суду заявив, що це рішення є "зрадою" 51.9% британців, котрі голосували за вихід.

Проте, пан Фараж чомусь нічого не сказав про "зраду" ще 48% британців, котрі виявили бажання залишатись європейцями.

Ця новина значно зміцнила позиції британської валюти на світових ринках. На головній сторінці цього сайту зображено курс британського фунту стосовно долара, євро та гривні.


У цій темі також читайте

Брекзит : Палата Громад провела індикативні голосування Брекзит : Палата Громад провела індикативні голосування27/03/2019


Брекзит ☀ СК не буде зобов'язане платити за розлучення


джерело: http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-37866411Всі новини wsi nowyny latynkoju tsja storinka latynkoju