Все про податки у Великій Британії ☀ коли, що, як і скільки
go home

Оновлено: 28.12.2022 - 05:33

Оновлено: 28 грудня 2022 - 05:33

Все про податки у Великій Британії ☀ коли, що, як і скільки

Все про податки у Великій Британії ☀ коли, що, як і скільки

Ця стаття пояснює, як працює податкова система Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії і на прикладах показує, як будь-яка фізична особа може самостійно вираховувати свої податки та зробити власну податкову звітність.
Чи нележиться Вам повернення податку на дохід за даний фінансовий рік, дивіться у секції Особливості податкової системи Великої Британії, там є приклад, який це показує.У цій статті пояснюються податки працівників, само-зайнятих осіб та інших фізичних осіб. У цій статті не охоплюються корпоративні податки (бізнес податки).

Податковий Нумер - National Insurance Number

Як тільки Ви починаєте працювати, британська податкова (HMRC) присвоює Вам унікальний податковий нумер, відомий, як Національний Страховий Нумер - National Insurance Number, або скорочено NI.

Цей нумер, як правило, залишається з вами до кінця вашого життя, незалежно від того, як часто Ви працюєте у Британії. Ви можете приїхати у Британію, попрацювати кілька місяців, потім виїхати і потім, через певний час, знову в'їхати у Британію і знову працювати, і цей нумер постійно залишається вашим податковим нумером.

По цьому податковому нумеру нараховуються податки, нараховуються та виплачуються пенсії, виплачуються всі види різної державної та соціальної допомоги.

Коли Ви тільки починаєте працювати на території Британії, Вам спочатку можуть надати тимчасовий податковий нумер - Temporary National Insurance, але дуже згодом Вам обов'язково нададуть постійний.

На даний час податковий нумер у Британії, як правило, складається з двох літер потім йдуть шість цифр і потім ще одна літера. Ось приклад звичайного податкового нумеру у Британії: PX 45 67 89 S.

Якщо Ви від самого початку починаєте працювати у Британії, як само-зайнята особа, то Вам відразу після приїзду потрібно самостійно звернутись у податкову для отримання податкового нумера.

Отримати податковий нумер можна зателефонувавши на нумер 0345 600 0643 з понеділка до п'ятниці включно, від 08:00 до 18:00. Вартість дзвінка коштовна і на даний час коливається десь від 3 до 55 пенсів за хвилину, залежно від вашого оператора зв'язку.

Якщо Ви маєте біометричний дозвіл на в'їзд та перебування у СК, то у процесі його вироблення Вам можуть автоматично надати податковий нумер , який буде надруковано на задній сторінці цього дозволу. Цей дозвіл має назву Biometric Residence Permit (скорочено BRP). Цей дозвіл Вам надається:
якщо ваше перебування у СК буде довшим ніж шість місяців,
якщо Ви продовжуєте свою чинну візу, або
якщо Ви подаєте заяву на оселення на території СК.

Податковий нумер видають у відділеннях біржі праці, тобто у закладах, які мають назву Jobcentre Plus. Під час отримання податкового нумера Вас можуть запросити на співбесіду (interview). Якщо Вам це орґанізують, то у листі буде вказано перелік документів, який Вам потрібно буде принести з собою.

Коли мешканцям Британії виповнюється 16 років, то податкова автоматично надсилає їм їх податковий нумер.


Особливості податкової системи Великої Британії

У Великій Британії фінансовий рік, який ще також називають податковим роком (tax year), починається шостого квітня і завершується 5 квітня кожного року. Це особливо важливо знати само-зайнятим особам (self-employed).

Само-зайняті особи та інші підприємці несуть особисту відповідальність за нарахування та сплату своїх податків. Якщо виявлять, що така особа у зазначені терміни не зробила та не подала своєї податкової звітности, то її буде покарано.

Якщо Ви само-зайнята особа, то після завершення кожного фінансового року, тобто після 5 квітня, Ви, або Ваш бухгалтер (accountant), маєте зробити свою податкову звітність, яка у Британії має назву Self Assessment Tax Return (самооцінка та сплата податку).

Якщо Ви робите свою податкову звітність через інтернет (тобто онлайн) то Ви маєте зробити та представити її не пізніше 31 січня наступного року. Іншими словами, податкову звітність за фінансовий рік, який закінчився 5 квітня 2017 року Ви маєте подати онлайн не пізніше півночі (23:59) 31 січня 2018 року.

Якщо Ви робите свою податкову звітність на паперовій формі то Ви маєте зробити та подати її не пізніше 31 жовтня поточного року. Іншими словами, паперову податкову звітність за фінансовий рік, який закінчився 5 квітня 2017 року Ви маєте подати не пізніше півночі 31 жовтня 2017 року.

Якщо Ви здаєте свою податкову звітність з запізненням не довше ніж три місяці, то за це будете змушені сплатити 100 фунтів штрафу. Якщо термін здачі прострочено на більше ніж три місяці, то розмір штрафу значно збільшується і коливається залежно від суми податку та від того, як довго Ви прострочили звітність та як пізно Ви сплатили податки.

На наступній сторінці HMRC Ви можете довідатись про розмір штрафу за прострочену податкову звітність, яка стосується фізичних осіб. Вам потрібно вказати за який фінансовий рік прострочено, реальну дату здачі звітності, реальну дату сплати податку та суму податку.
https://www.gov.uk/estimate-self-assessment-penalties


Зауважте, що терміни нарахування податків залежать від того, коли виплачують зарплату, тобто коли гроші йдуть на Ваш рахунок, а не від того, доки Ви працювали.

Це важливо пам'ятати аби уникнути неправильного нарахування податків за той, чи інший податковий рік.

Якщо для прикладу Вам платять щоп'ятниці за минулий пропрацьований тиждень, який закінчується щонеділі, то Ви мусите брати до уваги дату НЕ тієї неділі, а дату п'ятниці, тобто ту дату, коли гроші йдуть на Ваш рахунок.
Візьмемо наступний приклад:
Ви отримали зарплату у п'ятницю 8 квітня за тиждень, який закінчився в неділю 3 квітня.
Це означає, що коли Ви робите податкову звітність за 2021-22 фінансовий рік (від 6 до 5 квітня включно), то вище згаданої зарплати, яка надійшла на Ваш рахунок 8 квітня, тобто вже після закінчення того фінансового року, Ви до 2021-22 фін. року не зараховуєте, а маєте її зараховувати вже до 2022-23 фінансового року.

У Британії кожне підприємство має повну волю на визначення того, коли починається їх тиждень і коли він закінчується.

Саме тому, Вам найкраще дізнаватись про дні та дати тривалості тижнів на Вашій фірмі у Ваших колеґ.

Також важливо розуміти, що коли Ви починаєте працювати у Британії не від самого початку фінансового року, тобто не від 6 квітня, а від якоїсь пізнішої дати, то практично завжди виникає така ситуація, коли з Вас за той фінансовий рік стягнуть більше податку, ніж належиться.

Така ситуація виникає через те, що під час нарахування кожної зарплати, чи щотижневої, чи щомісячної, чи іншої, завжди та зарплата виводиться на 12 місяців, потім відраховується податок, після чого він ділиться на 12 (якщо зарплата щомісячна), на 52 (якщо зарплата щотижнева), чи на 26 (якщо зарплата кожні два тижні), і потім його віднімають від відповідної валової зарплати.

Це стосується тільки податку на дохід (Income Tax).

На практиці це означає, що якщо Ви почали працювати 4 жовтня і отримали свою першу зарплату за весь жовтень скажімо 31 жовтня, то податок на дохід під час нарахування цієї зарплати у Вас буде десь у два рази більшим чи вищим ніж має бути.

Іншими словами, якщо Вам за жовтень нарахували валом £2000, то у платіжці буде наступне:
Gross (валом) = 2000 * 12 = 24000 (за рік);
Income Tax:
  24000 - 12570 = 11430
11430 * 20% = 2286 (нарахований Вам Income Tax за весь рік)
2286 / 12 = 190.50 (відрахований від Вашої зарплати податок за даний місяць)

Тепер, якщо Ви будете отримувати до кінця фінансового року валом по 2000 щомісяця, то Ваша валова зарплата за весь той фінансовий рік буде фактично не 24, а 12 тисяч (2000*6).
Це означає, що за той фінансовий рік з Вас фактично не мають стягнути жодного податку на дохід, бо 12000.00 - 12570.00 (неоподатковуваний мінімум - Personal Allowance) = менше нуля, тобто Ваш весь податок за той фінансовий рік буде нуль (будь-яке мінусове значення означає, що податок нуль).

Саме з цієї причини дуже часто працівники повертають собі назад податок на дохід.

Кожна платіжка, яку нам видають наші працедавці, окрім місячних відрахувань, має також і відрахування податку від початку даного фінансового року.
Це означає, що отримавши платіжку, яка є останньою за потрібний фінансовий рік, ми можемо бачити, скільки з нас було стягнено податку за даний фінансовий рік.

Секції річних даних у платіжках зазвичай мають такі назви, як Year to Date, YTD, Gross to Date, Cumulatives.

Нижче на цій сторінці є приклади вираховування зборів і Ви, проаналізувавши їх, отримаєте краще розуміння того, як працює дана система.

Тут зауважте також те, що якщо Ви безперервно працюєте у Британії упродовж цілого фінансового року (від квітня до квітня), то дуже рідко буває таке, що Вам належиться якесь повернення податку взагалі.

І тут не залежить, чи Ви пропрацювали весь фінансовий рік в одній і тій самій компанії, чи переходили з однієї до іншої, бо податки, які ми сплачуємо, прив'язані до нашого податкового нумера, тобто до National Insurance number, який також вказано у наших платіжках.


Британці сплачують чотири головних типи податків:

1. Податок на Дохід - Income Tax, який часто називають просто словом Tax.
Сталий чинний розмір цього податку 20%, але остаточна його сума залежить від дуже багатьох різних факторів і детальніше пояснюється нижче, разом з прикладами різних ситуацій.

2. Національна Страхівка - National Insurance, або скорочено NI.
Розмір сплати національної страхівки залежить від катеґорії громадян і вибирається з таблиць, які публікуються на сайті HMRC за наступною адресою:
https://www.gov.uk/national-insurance-rates-letters

3. Податок на накопичений Капітал - Capital Gains Tax або скорочено CGT [сі-джі-ті].

4. Пенсійний податок (добровільний) - Employee Pension, який також відомий, як NEST (National Employment Savings Trust), який було нещодавно запроваджено британським урядом через все більше навантаження на державну пенсійну систему, яку уряд вже неспроможний забезпечувати самостійно.
Коли Ви влаштовуєтесь на роботу, Вас автоматично зараховують, як платника NEST [вимовляється: н-е-с-т]. Після цього, якщо Ви маєте бажання, Ви можете вийти з цієї схеми, але це матиме вплив на розмір вашої майбутньої пенсії.
Метою NEST є надати кожному працівникові та кожній працівниці доступ до додаткової пенсії.
Офіційний інтернет сайт цього пенсійного трасту має адресу:
http://www.nestpensions.org.uk/schemeweb/nest.html


З причини простоти нарахування, спочатку пояснюється Податок на Накопичений Капітал, який стосується вельми обмеженої кількості людей, потім нарахування Національної Страхівки, відяк вони вираховуються простіше, і далі пояснюється Податок на Дохід.

Якщо Ви отримуєте доходи тільки з оплати праці, то цей податок Вас не стосується і тому краще переходьте відразу до Національної Страховки (NI).


Податок на Накопичений Капітал - Capital Gains Tax


Як виходить з самої назви, СGT є податком, який накладається на накопичення капіталу приватними особами та компаніями. Треба зазначити, що у Британії існує два типи СGT: один тип - СGT для приватних чи фізичних осіб, другий СGT для компаній (юридичних осіб), який має назву Capital Gains Tax for business.

Тут розглядається СGT для приватних осіб.

До накопичення капіталу належить таке, як надходження капіталу з відсотків ваших банківських заощаджень, надходження з прибутків, які Ви отримуєте з купівлі та продажу цінних паперів (тобто акції, обліґації, ...) та інші схожі види накопичення капіталу.

Варто зазначити, що СGT не нараховується на прибуток з продажу житла чи житлової нерухомості, якщо це було ваше головне житло, якщо Ви його чи його частину нікому не здавали в оренду, якщо Ви не використовували його або його частину, як приміщення для бізнесу і якщо Ви не купили його чисто задля отримання прибутку. Ця податкова пільга має офіційну назву Пільга на Приватне Житло (Private Residence Relief).

Якщо Ви належите до платників базової ставки податку на дохід (Basic Rate Income Tax - 20%), тобто якщо Ваші річні доходи не перевищують 50 270 фунтів, то Ви сплачуєте 10% СGT, або 18% якщо дохід стосується заробітків з житла, але тут також від загальної суми відраховується особиста податкова знижка (Personal Allowance, зараз £ 12 570).

Якщо Ви належите до катеґорії платників вищої ставки податку на дохід (Higher Rate Income Tax), тобто якщо Ваші річні доходи більші ніж £50 270 (у Шотландії 43 662), але менші ніж £150 тисяч, то Ви сплачуєте 28% СGT на доходи з житлової нерухомості (яка не підпадає під вище згадані пільги) і сплачуєте 20% СGT на будь-яке інше накопичення капіталу.

Якщо Ви належите до катеґорії платників додаткової ставки податку на дохід (Additional Rate Income Tax - 45%-ий), тобто якщо Ваші річні доходи більші ніж 150 тисяч фунтів (Шотландія також), то Ви також сплачуєте 28% СGT на житлову нерухомість (яка вже не підпадає під вище згадану пільгу) і також сплачуєте 20% СGT на будь-яке інше накопичення капіталу.

Вище згадане нарахування Податку на Накопичений Капітал можна пояснити на наступному прикладі.

Якщо Ви працюєте і ваша річна зарплата складає 22 000 фунтів, тобто Ви є платником базової ставки (Basic Rate) і Ви упродовж того ж фінансового року додатково заробили ще 10 000 фунтів за, для прикладу, продаж акцій, чи нерухомості, яка не підпадає під пільги, чи чогось іншого, то виходить наступне:

- Ваша податкова знижка на даний час становить £12 570. Якщо Ви на роботі отримуєте платіжки, то ця знижка зазначена у вашому податковому коді, який вказано у Вашій платіжці, у катеґорії - Tax Code. Якщо Ваш Tax Code: 1257L, то це означає, що ваша податкова знижка (Personal Allowance) становить 12 570 фунтів, тобто забираєте літеру, додаєте нуль і маєте повну суму знижки. Іншими словами, якщо б Ваш Tax Code був 1050L, то ваша податкова знижка становила б 10 500 фунтів.

Податкова знижка означає, що якщо Ваш річний валовий дохід не перевищує суми цієї знижки, то Ви платите нуль податку на дохід (Income Tax), тобто Ваш Income Tax буде нуль.
Якщо Ваш річний дохід перевищує суму знижки, але не перевищує 50 270 фунтів, тоді Ви платите 20% на решту цієї суми.

Проте, у Шотландії, якщо Ваш річний дохід перевищує 12 570, але не перевищує 14 732, то Ваш дохід між 12 570 та 14 732 оподатковується 19 відсотками, а якщо дохід більший за 14 732, то сума між 14 733 та 25 688 оподатковується 20%, а якщо дохід більший за 25 688, то сума між 25 689 та 43 662 оподатковується 21%. Далі, все те що між 43 663 та 150 000 оподатковується 41%.
Зазначте, що базова ставка податку на дохід (Basic Rate) у Шотландії лежить в діапазоні між 14 733 та 25 688, а на території Анґлії від 12 571 до 50 270.

Тому, у нашому прикладі, спочатку відраховуєте податкову знижку від накопиченого капіталу, тобто від 12 570 і отримуєте £500 і на них Ви маєте сплатити 10% CGT, тобто Ваш CGT за даний фінансовий рік буде 50 фунтів.

Тут варто також звернути увагу, що у Британії існують окремі ставки податків на дивіденди та на відсотки від заощаджень, котрі також залежать від того чи Ви підпадаєте під базову ставку, вищу ставку чи додаткову ставку оподаткування, тобто чи Ваш річний дохід до 50 270 (у Шотландії 43 662) фунтів, чи він до 150 тисяч чи він перевищує 150 тисяч фунтів, відповідно.

Якщо Ви платники базової ставки податку, і за певний фінансовий рік на відсотках від заощаджень Ви заробили менше ніж 1 000 фунтів, то Ви не платите на цю суму жодного CGT.

Якщо Ви утримуєте акції якоїсь компанії або якихось компаній і ці компанії мають прибутки, то Ви отримуєте частину від цих прибутків, залежно від того, скільки акцій Ви маєте. Ці прибутки називаються дивіденди.

У Британії на перші 5 тисяч фунтів дивідендів Ви не платите жодного податку CGT, а на решту, якщо Ви платники базової ставки податку на дохід, то платите 7.5% CGT з дивідендів, якщо Ви платники вищої ставки податку, то на решту Ви платите CGT у розмірі 32.5%. Якщо Ви платники додаткової ставки, то на решту Ви платите 38.1% CGT.


Національна Страхівка - National Insurance - NI


Загалом існує 7 катеґорій платників національної страховки, які відповідно позначаються літерами A, B, C, H, J, M, Z. Ваша катеґорія нарахування національної страхівки має бути вказана у вашій платіжці, в пункті NI Category.

До цих катеґорій належать:

A - всі працівники, котрі не належать до решти катеґорій;

B - одружені жінки та вдови, котрі мають знижку на сплату Національної Страхівки;

C - працівники, чий вік перевищує державний пенсійний вік, тобто перевищує 65 років;

J - працівники, котрі за бажанням можуть звільнитись від сплати Національної Страхівки через те, що вони вже сплачують її на іншій роботі;

H - практиканти (аpprentice) у віці до 25 років;

M - працівники, котрим менше ніж 21 рік;

Z - працівники, котрим менше ніж 21 рік і котрі за бажанням можуть звільнитись від сплати Національної Страхівки через те, що вони вже сплачують її на іншій роботі.

Якщо у вашій платіжці помилка і Ви вважаєте, що Ви належите до іншої катеґорії, то Вам варто зателефонувати у податкову і повідомити їм про це. Також можна спробувати звернутись у відділ кадрів (Human Resources - HR) на вашій роботі, де вони можуть це зробити за Вас.

З вище поданого переліку видно, що найбільш поширеною є катеґорія A. Тому, саме на цій катеґорії базуватимуться наші подальші приклади щодо нарахування NI.

Згідно з чинними ставками Національної Страховки катеґорії А, працівники з доходами, які не перевищують 1 048 фунтів на місяць, не сплачують жодної Національної Страховки.
Громадяни, котрі мають місячний дохід від 1048.01 до 4189 фунтів, сплачують 12% Національної Страхівки на все, що між 1048.01 та 4189 фунтів.
Громадяни тієї ж катеґорії А, котрі мають місячний дохід більше ніж 4189 фунтів, сплачують ще 2%, але від тієї суми, яка перевищує поріг 4189 фунтів.

Вище зазначені ставки стосуються періоду від шостого листопада 2022 до 5 квітня 2023.

Під сумою тут мається на увазі валова сума (gross), тобто загальна нарахована сума, тобто сума до будь-яких податкових відрахувань.

Варто звернути увагу на те, що якщо працівник чи працівниця сплачують Національну Страхівку, то разом з цим їх працедавець зі свого боку також ще додатково сплачує за них Національну Страхівку, яка також залежить від тих самих катеґорій, що також має бути зазначено у Вашій платіжці, як Employers NI.
Якщо ваша валова сума зарплати не перевищує 1048 фунтів на місяць, то Ваш працедавець, так само, як і Ви, не платить за Вас жодної національної страхівки.
Якщо ваша валова сума зарплати за місяць складає більше ніж 1048 фунтів, то Ваш роботодавець сплачує за Вас 13.8% від валової суми вашої зарплати.
Ці 13.8 відсотків вираховуються з суми, яка перевищує 1048 фунтів на місяць.

Якщо підсумувати вище зазначені дані про сплату Національної Страховки, то це все можна пояснити на наступному прикладі. Цей приклад стосується випадку, коли Ваша зарплата перевищує 1048, але не перевищує 4189 фунтів за місяць.

Якщо Ви працівник чи працівниця катеґорії А і отримуєте місячну зарплату у розмірі 1'600 фунтів, то ваша NI вираховується наступним чином:

Ви:
1. 1600 - 1048 = 552 (сума, на яку нараховується 12% NI)
2. 552 * 12 / 100 = 66.24 - це розмір Національної Страхівки, який з Вас стягнуть за даний місяць. Якщо Вам платять щотижнево, тоді треба: 66.24 * 12 / 52 = 15.28 (NI за тиждень).

Додатково до цього, один раз на рік, британські роботодавці також сплачують ще додаткову Національну Страхівку, яка нараховується на вигоди, котрі вони надають своїм працівникам, а саме вигоди на:
- надання працівникам транспорту компанії (company cars and vehicles);
- надання приватної медичної страхівки (health insurance);
- надання фінансової компенсації за подорожі чи розваги (travel and entertainment expenses);
- надання фінансової допомоги в догляді за дітьми (childcare).

Ці стягування належать до Класу 1А та Класу 1В Національної Страхівки (Class 1A and 1B National Insurance).

Скільки і за яку вигоду нараховується Національна Страхівка Класу 1А та Класу 1В можна знайти на сторінці за наступним посиланням:
https://www.gov.uk/expenses-and-benefits-a-to-z

До само-зайнятих осіб або фізичних осіб - підприємців у Британії застосовується два класи сплати Національної Страхівки: Клас 2 та Клас 4 (Class 2 & Class 4 National Insurance).Якщо само-зайнята особа має річний прибуток, який не перевищує 6'725 фунти, то вона не сплачує жодної Національної Страхівки.

Якщо само-зайнята особа має річний прибуток від 6'726 до 11'908 фунтів, то ця особа сплачує Клас 2 Національної Страхівки і їй варто сплачувати так-звану волонтерську NI, сума якої 3,15 фунтів на тиждень.

Якщо само-зайнята особа має річний прибуток у розмірі 11'909 фунтів та більше, то ця особа сплачує Клас 4 Національної Страхівки, чинна ставка якої становить 9.73% від прибутку, якщо цей прибуток не перевищує 50 270 фунтів (у Шотландії 43 663). А якщо цей прибуток перевищує зазначену суму, то на решту суми нараховується 2.73% Національної Страхівки.

Зверніть увагу, що тут вже йдеться не про валовий річний дохід, а про річний прибуток, тобто валовий річний дохід (gross) мінус всі витрати, які пов'язані з даною професійною активністю.

Наприклад, якщо Ваш валовий річний дохід становить 8'000 фунтів, а всі Ваші витрати, які Ви списуєте за цей рік становлять 3'000 фунтів, то Ваш річний прибуток становить 5'000 фунтів, тобто у цьому випадку Ви не зобов'язані сплачувати Національну Страхівку.

За тим, як відраховуються витрати дивіться нижче у секції для само-зайнятих осіб, у розділі Податок на Дохід.

Зауважте, що якщо Ваш річний прибуток нижче 6'125 фунтів, то Ви можете сплачувати Національну Страхівку добровільно, що може мати позитивний вплив на вашу майбутню пенсію.


Податок на Дохід - Income Tax


У Великій Британії, якщо Ви на даний час отримуєте валовий річний дохід, який не перевищує 12'570 фунтів, то Ви не сплачуєте ніякого податку на дохід. Ці 12'570 фунтів називають неоподатковуваним мінімумом, або ще називають особистою податковою пільгою (Personal Tax Allowance).

Податкова знижка означає, що якщо Ваш річний валовий дохід не перевищує суми цієї знижки, то Ви платите нуль податку на дохід (Income Tax), тобто Ваш Income Tax буде нуль.
Якщо Ваш річний дохід перевищує суму знижки, але не перевищує 50 270 фунтів, тоді Ви платите 20% на решту цієї суми.

У Шотландії, якщо Ваш річний дохід перевищує 12 570, але не перевищує 14 732, то Ваш дохід між 12 570 та 14 732 оподатковується 19 відсотками, а якщо дохід більший за 14 732, то сума між 14 733 та 25 688 оподатковується 20%, а якщо дохід більший за 25 688, то сума між 25 689 та 43 662 оподатковується 21%. Далі, все те що між 43 663 та 150 000 оподатковується 41%.

Ось пояснення розрахунку на прикладі, коли Ваш дохід (в Анґлії) за даний фінансовий рік складає 60 тисяч фунтів:
Спочатку вираховуємо потрібні нам суми:
1. 60'000 - 50'270 = 9'730 (сума, на яку нараховується HR (Higher Rate) - 40%)
2. 50'270 - 12'570 = 37'700 (сума, на яку нараховується BR (Basic Rate) - 20%)

Далі вираховуємо податки від цих сум:
3. 9'730 * 40% = 3'892 (наш вищий податок - HR)
4. 37'700 * 20% = 7'540 (наш основний податок - BR)

Тепер сумуємо обидва і отримуємо річний податок, який ми маємо сплатити:
5. 3'892 + 7'540 = 11'432 - сума нашого річного податку, або 952.66 на місяць, або 219.84 на тиждень.

Якщо Ваш річний дохід перевищує 150 тисяч фунтів, то на суму, яка перевищує 150 тисяч Вам ще нараховується 45% податку на дохід. Іншими словами, перші 12'570 не оподатковуються, далі те, що від 12570 до 50270 тисяч оподатковується 20%, далі те, що від 50270 до 150 тисяч оподатковується 40% і все те, що перевищує 150 тисяч оподатковується 45%.


Наступні пояснення розрахунку податку на дохід стосуються різних катеґорій працівників, чиї податки нараховуються їх фірмами чи компаніями

Такі працівники з погляду податкової належать до катеґорії платників податків, яка найкраще відома, як PAYE (Pay As You Earn - тобто стягування податків при кожній зарплаті).

Якщо Ви працівник у компанії, то Ваш податок на дохід, Національна Страхівка, пенсія та інші збори відраховуються автоматично під час нарахування вашої зарплати, після чого Вам вручають чи відсилають платіжку, чи просто викладають її на інтернет сайті фірми у Вашій скринці.

У цій платіжці мають бути всі розрахунки вашої зарплати, податків та Національної Страхівки. У ній також є вказаний Ваш чинний податковий код, який має назву Tax Code.

Цей код свідчить про поточну ставку нарахування вашого податку, якщо додати ще один нуль до цифр цього коду.

Для прикладу, найбільш поширеним податковим кодом в цьому фінансовому році є 1257L, де літера L означає нормальні умови, якщо стоїть літера K, то це означає, що є податкові заборгованості на минулі роки, котрі Ви ще не сплатили і тому в чинному році з Вас стягують більші податки ніж з інших.

Якщо до 1257 додати ще один нуль, то виходить число 12'570 - тобто це є Ваш неоподатковуваний мінімум, згідно з яким Вам нараховується Ваш податок на дохід.

Тепер, припустимо, що ваша зарплата нараховується Вам щомісяця і її загальна сума, до всіх стягувань, складає 1'200 фунтів.

В такому випадку, якщо Ви хочете порахувати чи правильно Вам вирахували Ваші податки, то виконуєте наступні дії.
1. 1'200 * 12 = 14'400 - річна валова зарплата
2. 14'400 - 12'570 = 1'830 - сума, яка перевищує неоподаткований мінімум
3. 1'830 * 20 / 100 = 366 - річний податок
4. 366 / 12 = 30.50 - місячний податок (якщо зарплата щомісячна)

Подібно, якщо зарплату виплачують щотижня, то замість ділення на 12, ділиться на 52 (кількість тижнів в році). Якщо кожні 2 тижні, то ділиться на 26 і так далі.

Тут треба зазначити, що ця сума необов'язково зійдеться Вам копійка в копійку через те, що у податковій існує своя система заокруглень чисел. Проте, різниця між вашими власними розрахунками та тим, що на вашій платіжці не має перевищувати одного фунту.

Якщо Ви також хочете перевірити Національну Страхівку, то звертайтесь вище, де подібним чином пояснюється розрахунок Національної Страхівки.


Якщо Ви працівник чи працівниця (PAYE), котрі мають більше ніж одну працю.

У такому випадку одна з ваших праць для податкової вважається первиною або основною, а друга та подальші вважаються вторинними або додатковими.

Як правило, основною працею податкова вважає ту, у якій Ви маєте більшу зарплату. Але Ви це можете змінити зателефонувавши у HMRC.

Якщо Ви маєте більше ніж одну працю, то за звичай в одній праці Вам відраховують Ваш неоподаткований мінімум, а в інших працях Вам присвоюють податковий код BR (Basic Rate) і там вже з будь-якої суми забирають всі 20%.

Наприклад, якщо на одній роботі Ви отримуєте зарплату 1'200 фунтів на місяць, а на іншій отримуєте 1'000 фунтів, то Ваш податок на дохід вираховується наступним чином:

на першій роботі:
1. 1'200 * 12 = 14'400 - річна валова зарплата
2. 14'400 - 12'570 = 1'830 - сума, яка перевищує неоподаткований мінімум
3. 1'830 * 20 / 100 = 366 - річний податок
4. 366 / 12 = 30.50 - місячний податок (якщо зарплата щомісячна)

на другій роботі
5. 1'000 * 12 = 12'000 (річний валовий дохід)
6. 12'000 * 20% = 2'400 (річний податок)
7. 2'400 / 12 = 200 - податок за поточний місяць на другій роботі

якщо є ще третя робота і четверта і так далі, то податки вираховуються по базовій ставці (BR), як у пунктах 5, 6, 7.

Тобто, Ваш податковий мінімум у розрахунках вище Ви вже весь використали під час нарахування податку на першій роботі і саме тому на другій та подальших працях з Вас вже стягують всі 20% з будь-якої суми до 50 270, а на те, що вище і до 150 тисяч, вже нараховується 40%, а на те, що поза 150 тисяч, нараховується 45%.

Податковий мінімум не стосується місця праці, а стосується особи, тобто самого платника податку.


Податкові пільги, якими можуть користуватись працівники (PAYE)

Зверніть увагу, що податкові пільги найкраще називати податковими знижками, відяк вони не є сумою, яку Ви реально отримуєте, а є сумою, яка додаються до вашого неоподатковуваного мінімуму, який після цього зростає, в результаті чого Вам нараховуються менші податки.

Працівники компаній мають право на наступні податкові знижки:
- знижка для сліпих людей (Blind Person's Allowance),
- знижка для одружених пар (Marriage Allowance), та
- знижки на витрати пов'язані з працею.

Податкова знижка для сліпих людей у цьому фінансовому році, тобто до 5 квітня наступного року, складає 2'520 фунтів.

Податкова знижка для одружених пар у цьому фінансовому році становить 1'200 фунтів, але зверніть увагу, що вона не додається автоматично до вашого неоподатковуваного мінімуму, а її суть полягає в тім, що чоловік може перекидати невикористану суму свого неоподатковуваного мінімуму на податок дружини і навпаки, що дозволить їй заплатити менший податок, в результаті чого дана пара заощадить певну суму.

Як це працює?

Наприклад, якщо чоловік отримує річну зарплату в розмірі 10'000 фунтів, то він не платить жодного податку на дохід через те, що ця сума не перевищує його оподаткованого мінімуму і до його досягнення у чоловіка залишається ще 2'570 фунтів, при умові, що його неоподатковуваний мінімум становить 12'570.

Далі, якщо його дружина отримує річну зарплату в розмірі 20'000 фунтів, то вона переходить свій неоподатковуваний мінімум і тому буде змушена сплатити 20% податку на решту 7'430 фунтів. Тобто вона буде змушена сплатити 1'486 фунтів податку за рік.

Але, з тієї причини, що у її чоловіка залишилось ще 2'570 фунтів невикористаного неоподатковуваного мінімуму, він може звернутись в податкову в сказати їм аби вони взяли 2'750 фунтів від його неоподаткованого мінімуму і перевели цю суму його дружині.

В результаті цього у його дружини зростає неоподатковуваний мінімум до 15'140 фунтів. Це означає, що їй вже тоді буде нараховуватись 20% податку не на 7'430, а тільки на 4'860 фунтів, що у свою чергу означає, що вона сплатить тільки 972 фунти податку, а не 1'486, якби вони не мали цієї знижки.

Тобто, ця подружня пара за даний фінансовий рік заощадить 514 фунтів.

Подати заяву на податкову знижку для подружніх пар Ви можете онлайн, завітавши на сторінку уряду за наступним посиланням:
https://www.gov.uk/apply-marriage-allowance.


Працівники (PAYE) мають також право на податкові знижки, пов'язані з їх витратами у процесі роботи.

Для прикладу, працівник чи працівниця можуть враховувати витрати на діставання до місця роботи і назад до дому. Але зауважте, що це Ви можете списувати тільки тоді, коли Ви дістаєтесь до різних місць роботи, а не до одного й того ж самого місця.

Ці витрати називаються Бізнес Пробіг (Business Mileage).

Як це працює?

Якщо Ви не працюєте на одному й тому ж місці, а замість того час від часу доїздите до різних місць роботи, для прикладу, якщо Ви прибиральник і маєте кілька різних об'єктів, чи якщо Ви займаєтесь доглядом за людьми і або у різні дні, або у різні години відвідуєте різні місця, чи займаєтесь чимось подібним, то до свого неоподатковуваного мінімуму на перші 10 тисяч миль (у даному фінансовому році) Ви можете списувати по £0.45 за кожну милю, а якщо Ваш пробіг за даний фінансовий рік перевищує 10 тисяч миль, то на решту Ви можете списувати вже по £0.25 за кожну додаткову милю.

Цей процес найкраще пояснити на реальному прикладі:

Наприклад, Ви працюєте прибиральником чи прибиральницею і час від часу прибираєте скажімо три заклади (будинки чи офіси), які розташовані в різних місцях. Одного дня Ви прибираєте одне місце, або працюєте на одному складі, а іншого дня працюєте на іншому складі або прибираєте інший офіс.

Це означає, що ці місця роботи не є вашим постійним місцем роботи і тому Ви маєте право на цю податкову знижку.

Скажімо ваша річна зарплата складає 17'000 фунтів, і на доїзд до цих місць роботи Ви за даний фінансовий рік долаєте загалом 15'000 миль, і маєте стандартний неоподатковуваний мінімум, тобто 12'570 фунтів.

У цьому випадку Ви вираховуєте свій податок за наступним алґоритмом:

1. 10'000 миль * £0.45 = £4'500
2. 5'000 миль * £0.25 = £1'250
3. £12'570 + £4'500 + £1'250 = £18'320 - Ваш новий неоподатковуваний мінімум
4. £17'000 - £18'320 = сума менша за нуль і тому Ви заплатите нуль податку і часом не подумайте.

Тобто, якщо сума неґативна, то для податкової вона прирівнюється до нуля.

Цей приклад добре пояснює, яким чином списуються різні податкові пільги чи знижки.

Як діставати подібну знижку?

Для цього існує два варіанти:

1.
Якщо сума всіх ваших податкових знижок не перевищує 2'500 фунтів, то Ви можете заповнити форму P87. Вона заповнюється онлайн, потім Ви її видруковуєте і відсилаєте у податкову, на адресу, яка вказана на тій формі, тобто на адресу:

Pay As You Earn
HM Revenue and Customs
BX9 1AS


Інтернет адреса форми P87 знаходиться за наступним посиланням:
https://public-online.hmrc.gov.uk/lc/content/xfaforms/profiles/forms.html?contentRoot=repository:///Applications/PersonalTax_iForms/1.0/P87&template=P87_en_1.2.3.xdp

Ви також можете заповнити цю форму онлайн за наступною адресою:
https://www.tax.service.gov.uk/gg/sign-in?continue=%2Fforms%2Fform%2Ftax-relief-for-expenses-of-employment%2Fnew&accountType=individual


2.
Якщо сума ваших знижок перевищує 2'500 фунтів за фінансовий рік, то Ви НЕ можете використовувати форму P87, а замість того мусите робити повну податкову звітність, яку роблять само-зайняті особи (self-employed).

Для цього Вам потрібно зареєструватися на сайті податкової (HMRC) і тоді Вам пришлють особливий податковий нумер, який має назву UTR (Unique Taxpayer Reference). Це буде Ваш особистий податковий нумер і від цього часу Ви будете заповнювати податкову звітність після закінчення кожного фінансового року.
Зареєструватись на цей нумер можна за наступною адресою:
https://www.gov.uk/log-in-register-hmrc-online-services/register

Чи у першому, чи в другому випадках, все це робиться після закінчення того фінансового року, за який Ви хочете отримати податкову знижку, тобто після 5 квітня.

Після цього податкова сама вирахує Ваш новий неоподатковуваний мінімум, перерахує Ваш податок за той рік, поверне належну Вам суму і змінить Вам податковий код на такий, який буде враховувати дані податкові знижки, тобто у наступному фінансовому році з вашої основної праці стягуватимуть менший податок на дохід.
Це означає, що податкова автоматично припустить, що упродовж наступного фінансового року у Вас будуть подібні витрати, пов'язані з вашою працею і тому Вам вже повертатимуть ці витрати.


Наступна секція стосується само-зайнятих працівників (self-employed or sole trader)У Великій Британії само-зайняті особи несуть особисту відповідальність за нарахування своїх податків та здачу податкової звітності.

Якщо Ви само-зайнята особа чи фізична особа-підприємець, то для здачі вашої податкової звітності Вам насамперед потрібно отримати так званий Унікальний Податковий Нумер, який має офіційну назву Unique Taxpayer Reference, або скорочено UTR.

Для отримання цього нумера Ви мусите зареєструватись у податковій (HMRC). Це можна зробити онлайн, завітавши на сторінку за адресою:
https://www.gov.uk/log-in-register-hmrc-online-services/register

Після цього податкова Вас зареєструє і відішле на вказану Вами адресу листа, у якому буде цей нумер, який дозволить Вам робити податкову звітність.

Якщо Ви само-зайняті працівники (self-employed) або фізичні особи підприємці (sole trader), то після завершення кожного фінансового року, тобто після 5 квітня, Ви, або Ваш бухгалтер (accountant), маєте зробити свою податкову звітність, яка у Британії має назву Self Assessment Tax Return.

Існує два способи здачі вашої податкової звітності: або онлайн, або за допомогою паперової форми.

Якщо Ви робите свою податкову звітність через інтернет (тобто онлайн), то Ви маєте зробити та представити її не пізніше 31 січня наступного року. Іншими словами, податкову звітність за фінансовий рік, який закінчився 5 квітня 2017 року Ви маєте представити онлайн не пізніше півночі (23:59) 31 січня 2018 року.

Якщо Ви робите свою податкову звітність на паперовій формі, то Ви маєте зробити та представити її не пізніше 31 жовтня поточного року. Іншими словами, паперову податкову звітність за фінансовий рік, який закінчився 5 квітня 2017 року Ви маєте представити не пізніше півночі 31 жовтня 2017 року.

Якщо Ви вчасно не здасте свою податкову звітність, то на Вас накладуть штраф у розмірі 100 фунтів, якщо Ви прострочили звітність не довше ніж три місяці. Якщо термін здачі прострочено на ще довше, тоді штрафи набагато більші і їх розмір залежить від суми податку та простроченого терміну.

Само-зайняті особи не зобов'язані сплачувати Національну Страхівку, якщо їх річний прибуток не перевищує 6'725 фунти, але можуть робити це добровільно.

Само-зайняті особи чи фізичні особи-підприємці сплачують такі ж самі ставки податків, як і всі інші працівники і мають такий самий неоподатковуваний мінімум, який на даний час складає 12'570 фунтів.

Це означає, що якщо Ваш валовий річний дохід (gross annual income) не перевищує 12'570 фунтів, то Ви не сплачуєте жодних податків.

Якщо Ваш валовий річний дохід перевищує £12'570 або більше, але не перевищує £50'270(для Анґлії), то Ви нараховуєте 20% податку на суму, яка є більшою за 12'570 фунтів.

Приклад, якщо Ваш валовий річний дохід становить скажімо 25'000 фунтів:
1. 25'000 - 12'570 = 12'430
2. 12'430 * 20% = 2'486 - це річний податок, який Ви маєте сплатити з валового доходу 25'000 фунтів.


Якщо Ваш валовий річний дохід дорівнює 50'270 і більше, але не перевищує 150'000 фунтів, то на все те, що перевищує цю суму, Ви нараховуєте 40% податку.

Приклад, якщо Ваш валовий річний дохід становить 55'000 фунтів:
1. 55'000 - 50'270 = 4'730 (сума, на яку нараховується вищий податок - 40%)
2. 50'270 - 12'570 = 37'700 (сума, на яку нараховується основний податок - BR - 20%)
3. 37'700 * 20% = 7'540 (основний річний податок з зарплати 55 тисяч)
4. 10'000 * 40% = 1'892 (вищий річний податок з цієї ж зарплати)
5. 7'540 + 1'892 = 9'432 - це річний податок, який Ви маєте сплатити з валового доходу 55'000 фунтів.

Якщо Ваш валовий річний дохід дорівнює 150'000, то на все те, що перевищує 150 тисяч Ви нараховуєте 45% податку і додаєте до результату пунку 5.

Такі податки Ви би сплачували при відповідних річних валових доходах, якби Ви не мали жодних витрат, які пов'язані з вашою працею чи підприємницькою діяльністю, тобто якби Ви нічого не списували.

Проте, само-зайняті особи у Великій Британії під час нарахування своєї податкової звітності мають право на врахування витрат, пов'язаних з їх працею, тобто відраховувати вартість цих витрат від свого валового доходу.

Іншими словами, якщо Ви само-зайнята особа, то Ви маєте право відраховувати від свого доходу наступні витрати:

1. офісні витрати, серед яких нормально витрати на:

2. витрати на транспорт та різні подорожі, серед яких нормально витрати на:
але тут Ви не можете вираховувати витрати на:
Зверніть увагу, що замість того, аби окремо нараховувати всі вище подані витрати на автомобілі, Вам краще було б використовувати так звану спрощену ставку, яка має назву flat rate, згідно з якою Ви просто рахуєте по £0.45 за кожну милю за перші 10 тисяч миль і по £0.25 за кожну милю за все те, що перевищує 10 тисяч миль за той самий фінансовий рік.
Для мотоциклів ця ставка дорівнює £0.24 за кожну милю, що йде після перших 10 тисяч миль.

Ці милі нараховуються на всі витрати разом взяті, які пов'язані з витратами на автомобіль, тобто на його купівлю, ремонт, обслуговування, пальне, страхування та все решту.

Також, якщо Ви використовуєте кілька автомобілів, то Ви можете на один автомобіль нараховувати спрощену ставку, а на інші нараховувати за вище зазначеним переліком. Але зауважте, якщо Ви почали на якийсь автомобіль нараховувати спрощену ставку, то Ви вже не можете на цей самий транспортний засіб нараховувати також інші додаткові витрати. Це стосується того ж самого фінансового року. В іншому фінансовому році Ви можете рахувати по іншому.


3. витрати на одяг, серед яких нормально:
Зауважте, що Ви не можете відраховувати витрати на свій повсякденний одяг, навіть якщо Ви його використовуєте на роботі, для прикладу Ви не маєте права відраховувати витрати на шкарпетки, майки, труси, ліфчики, та подібне.


4. витрати на працівників, серед яких нормально:
Зауважте, що Ви не маєте права відраховувати витрати на тих осіб, котрі допомагають Вам вдома, котрі доглядають за вами, чи котрі доглядають за вашими дітьми.


5. витрати на перепродаж товарів, серед яких:
Зауважте, що тут Ви не маєте права відраховувати витрати на товари, які Ви придбали для приватного використання і не маєте права відраховувати витрати на знецінювання вашого устаткування.


6. витрати на оплату фінансових послуг, серед яких:

7. витрати на різні інші послуги, серед яких:
Зауважте, що тут Ви не маєте права відраховувати витрати на фінансування різних розваг, які Ви орґанізовуєте для ваших клієнтів, чи витрати на фінансування різних вечірок, тощо.

Якщо тут є щось таке, що Вам не до кінця зрозуміле, будь ласка, запитуйте про це у секції дописів нижче на цій сторінці.

Використані ресурси:

Взірець заповнення податкової звітності онлайн

джерело: https://www.gov.uk/government/organisations/hm-revenue-customs

Інше за нині:

Дописи:

... жодних дописів

   Ваш допис:
Подібне:
Бюджет 2023 Бюджет 202315.03.2023
Sainsbury's збільшує свій мінімум 11 Sainsbury's збільшує свій мінімум 114.01.2023
Бюджет 23 : підтверджено зростання мінімальної зарплати Бюджет 23 : підтверджено зростання мінімальної зарплати7/12/2018
Канцлер Гант скасував майже все обіцяне у міні-бюджеті Канцлер Гант скасував майже все обіцяне у міні-бюджеті21/06/2018

Курс Британського Фунту


всі новини vsi novyny ukrajins'koju
 go home