Повернутись до всіх новин

04.07.2015 - 09:03

Виглядає, що звіт Чилкота не оприлюднюватимуть ще цілий рік

Новини Британія Лондон Англія Шотландія УельсЗвіт Чилкота - "Про Іракську Війну", який коштував британським платникам податків 10 мільйонів фунтів і який було завершено ще минулого року, вирішили не оприлюднювати до парламентських виборів і тепер виглядає так, що його не оприлюднюватимуть ще цілий рік, тобто, як каже Індепендент, він пролежить під порохами довше ніж тривала сама війна в Іраку.

У 2009 році тодішній британський прем'єр-міністр Ґордон Браун призначив Сер Дожна Чилкот провести розслідування та підготувати звіт про причини, які призвели до втягнення Британії у іракську війну, яка почалась у 2003 році.

На Звіт Чилкота пішло 6 років і 10 мільйонів фунтів державних коштів. Попри це, джерела газети Індепендент он Сандей (недільна сестра Індепендент), які є близькими до команди Чилкота натякають на те, що цей звіт не буде оприлюднено мабуть ще цілий рік.

Згідно газети, уряд все ще не надає дозволу для оприлюднення документів звіту і каже, що звіт ще дописують.

Дейвід Кемерон зараз перебуває під тиском зупинити це розслідування взагалі. Лорд Морис Аберавон - лейборист та колишній Генеральний прокурор, звернувся до пана Кемерона з проханням переглянути справу розслідування іракської війни та звільнити Голову розслідування разом з членами групи Чилкот і запросити Державного Секретаря запровадити механізм вироблення проміжного чорнового звіту на базі документів, які вже існують.

Сер Джон Чилкот постав перед хвилею протестів членів Палати Громад у лютому цього року, після того, як стало відомо, що звіт не оприлюднять до парламентських виборів, які відбулись у травні цього року. І тоді всі припустили, що звіт буде опубліковано після травневих виборів попри те, що сам Сер Чилкот відмовився пообіцяти дату оприлюднення звіту.

Процес розслідування іракської війни на даний час перебуває на стадії так званого процесу Максвелізації. Цей процес названо на честь Роберта Максвел, який був власником Дейлі Миррор у 1969 році. Процес Максвелізації вимагає аби будь-яка критика, яка є в чорновику звіту розслідування, була надана тим, кого там критикують для того, аби дати їм шанс внести коментарі, які стосуються їх критики. Відомо, що окремі з осіб вирішили звернутись за юридичною консультацією. Газета Таймс в грудні писала, що: "Критика звіту спричинила поголовні звернення до адвокатів.". Сер Джон каже, що критика окремих осіб простягається на кілька сотень сторінок звіту. Він також сказав, що: "На сьогодні я не маю жодної причини думати, що будь-хто у процесі Максвелізації намагається поквапити процес для скорочення його тривалості.".

Колишній прем'єр-міністр Тоні Блеєр, один з 30 міністрів, офіційних осіб та військових офіцерів, яким було розіслано секції чорновика звіту, у яких вони піддаються критиці, відкидає звинувачення в тім, що він навмисне затягує завершення розслідування Чилкота і каже що "буде дуже щасливий бачити оприлюднення звіту".

Попри те, що розслідування Чилкота є незалежним від уряду, прем'єр-міністр все ж таки має повноваження опублікувати всі документи, які є у розпорядженні слідчої групи і може звернутись з проханням до Сер Джона Чилкота оприлюднити чорновик, як проміжну версію звіту. Проте, окремі аналітики кажуть, що мають сумніви, що чорновик звіту навіть готовий до оприлюднення взагалі.

Окремі джерела в уряді кажуть, що пан Кемерон вважає, що розслідування Чилкота "має рухатись далі". "На нього пішло надто багато грошей та часу і люди заслуговують, аби довідатись про висновки цього звіту."

Опоненти іракської війни, багато з яких переконані, що Тоні Блеєр навмисне ввів парламент в оману з метою введення військ в Ірак, вже давно чекають висновків звіту для підтвердження своїх переконань.

Звіт Чилкота мав побачити світ ще до парламентських виборів 2010 року. Проте, розслідування зайшло у тривале завдання з перегляду всієї зовнішньої політики Британії від 2001 до 2009 року. Проводилися допити свідків у два етапи. Потім розслідування зайшло у процес перемовин з Державним Секретарем, О'Донел та потім з Сер Джеремі Гейвудом про те, які документи можна оприлюднювати, а які ні.

В кінці цього року тривалість розслідування вже стане довшою ніж тривала сама війна в Іраку. Подібні статті:
джерело: http://www.independent.co.uk/