Всі новини

19.03.2018 - 21:42

Понеділок, 19 березня 2018 - 21:42

Брекзит: СК та ЄС домовились про умови перехідного періоду після Брекзиту

Брекзит: СК та ЄС домовились про умови перехідного періоду після Брекзиту

Команди перемовин про умови Брекзиту з боку СК та ЄС узгодили більшу частину угоди, яка у наступному році відчинить двері виходу Британії з Європейської Унії.


Панове, Мішель Барньє, з боку ЄС, та Дейвид Дейвис, з боку СК, сьогодні на спільній прес-конференції оголосили, що їм вдалося досягти згоди щодо умов перехідного періоду, який розпочнеться після того, як СК залишить ЄС, тобто десь у кінці березня наступного року і назвали це вирішальним кроком у прогресі досягнення кінцевої угоди.

Важливо розуміти, що сьогоднішня домовленість є тільки політичною і ще не є кінцевою угодою та навіть не є офіційною частиною цієї кінцевої угоди.

Попри те, що представникам з обидвох боків вдалося домовитись про дуже багато пунктів, питання кордону між північною та південною Ірландіями залишається не вирішеним.

Післябрекзитний перехідний період триватиме двадцять один місяць, тобто від кінця березня наступного, до 31 грудня 2020 року.

Дана згода стала результатом компромісу, де мусили посунутися обидвоє, але аналітики вже кажуть, що Британія посунулася набагато більше ніж ЄС.

Упродовж цього перехідного періоду права громадян ЄС у Британії, та права Британців у ЄС, будуть точнісінько такими, які є зараз. Тобто жодних змін у вільному пересуванні не буде. Це стосується, як тих громадян, котрі вже є на території СК, так і тих, котрі прибуватимуть у СК упродовж цього перехідного періоду, тобто до кінця 2020 року.

Раніше Британія дуже впиралася проти того, аби під час цього перехідного періоду на її території зберігалася юрисдикція Європейського Суду. Проте, сьогодні стало відомо, що у цьому питанні СК також посунулось, тобто Європейський Суд матиме повну юрисдикцію на території Британії до принаймні кінця 2020 року, він стоятиме на захисті прав громадян ЄС у СК і матиме у цих питаннях вирішальне слово.

Під час перехідного періоду за ЄС також будуть зберігатись квоти на рибальство у територіальних водах СК. Шотландські рибаки дуже негативно зреагували на цю новину.

Під час цього періоду СК буде мати право вести власні перемовини та підписувати торгові угоди з іншими країнами. Зараз таких угод СК не має, а натомість існують угоди між цілим ЄС та іншими країнами. Проте, тут варто зазначити, що у ЄС не існує категоричного правила, що його члени не маю права підписувати індивідуальні торгові угоди з іншими країнами. Перед позаминулорічним референдумом затяті брекзитери дуже активно мили британцям мізки про те, що СК не може самостійно укладати угоди з ЄС, закім воно є членом ЄС.

Щодо Північної Ірландії, то учасники домовились про те, що якщо під час подальших перемовин не вдасться досягнути у цьому питанні якоїсь результативної угоди, то Північна Ірландія має залишатись у єдиному європейському ринку до того, часу, закім не вдасться знайти кращого рішення. Тут варто нагадати, що пані Мей, кілька місяців тому, впиралася ногами і руками в те, що про перебування П. Ірландії у єдиному ринку, у той час, як решту СК буде поза ним, не може й бути мови.

Варто також зазначити, що сьогоднішня домовленість має десь більше 50 сторінок і політологи та журналісти тільки почали все це пережовувати і детально все вивчати.


    Також у цій темі:Курс британського фунту до долара, євро та гривні
Всі новини wci nowyny latynkoju zja storinka latynkoju