Всі новини

12.03.2019 - 19:55

Вівторок, 12 березня 2019 - 19:55

Брекзит: угода Терізи Мей знову провалилась

Брекзит: угода Терізи Мей знову провалилась

Угоду про умови припинення Сполученим Королівством свого членства у Європейській Унії, яку напередодні були узгодили команди перемовників СК та ЄУ, сьогодні знову не пройшла у Палаті Громад британського парламенту.


Проти проголосували 391, за 242.

В понеділок, 11 березня, чинна британська прем'єрка, пані Теріза Мей мала зустріч з президентом Єврокомісії, паном Жан-Клод Юнкером, де вона намагалась добитись від ЄУ більших поступок, котрі найбільше стосуються так званої задньої защіпки (backstop), і головним чином в тім, аби СК не застрягло у цій защіпці довічно, чого найбільше побоюються прихильники Брекзиту.

Задня защіпка є своєрідним страховим механізмом, головною метою якого є запобігання утворення кордону між північною та південною Ірландіями у випадку, якщо одного дня СК вирішить вийти з митного простору ЄС.

Від 1929 року між двома Ірландіями кордону практично не існує і прозорість цього кордону є одним з ключових пунктів угоди Великодної П'ятниці 1998 року, яка припинила боротьбу ірландської армії проти Британії, тобто цей кордон має залишатись прозорим.

Закім СК залишається членом Європейської Унії і відтак є членом її митного простору, проблеми кордону між двома Ірландіями не існує, бо Ірландська Республіка (тобто південна Ірландія) є також частиною ЄУ, тобто входить у його митний простір і тому там немає жодної необхідності встановлювати будь-які кордони.

Проте, якщо одного дня СК вийде з митного простору Європейської Унії та почне укладати власні торгові угоди з третіми країнами, тобто з країнами, котрі не є членами ЄУ, тоді виникає необхідність запровадження кордону між СК та ЄУ, тобто встановлення кордону між двома Ірландіями, від'як північна Ірландія є частиною Сполученого Королівства.

Для прикладу, якщо одного дня Британія укладає власну торгову угоду зі США, де не існує таких самих санітарних вимог утримання курей, як у Європі, а замість того куряче м'ясо, після забою курей, просто обробляють хлором, то це означає, що це хлороване м'ясо через Британію може потрапляти на територію Європи через ірландський кордон, якщо він залишатиметься прозорим, чого Європа допустити не може, бо це суперечить європейським нормам, від'як споживання хлорованих харчів може спричинювати рак.

Саме для цього було узгоджено механізм, відомий, як задня защіпка, згідно з яким, у описаних вище ситуаціях, кордон між Європою та СК буде утворено не між двома Ірландіями, а між Північною Ірландією та рештою СК, що у свою чергу фактично залишає Північну Ірландію у митному просторі ЄУ, тобто частково відділяє Північну Ірландію від решти Сполученого Королівства.

Варто зазначити, що цей механізм задньої защіпки може ніколи не бути застосований, але ЄУ хоче мати тверді ґарантії, що такий механізм існує, якщо для прикладу СК та ЄУ не зможуть досягнути спільної митної угоди.

Радикальні брекзитери разом з партією північно-ірландських юніоністів (DUP) погоджуються на механізм цієї защіпки, але побоюються, що через його існування ЄУ намагатиметься довічно утримувати СК у своєму митному просторі та утримуватиме його від укладання власних торговельних угод і тому вони вимагають від пані Терізи Мей аби вона змусила ЄУ погодитись покласти часове обмеження на тривалість задньої защіпки, що на практиці практично не можливо і тому ЄУ ніяк на це не погоджується.

Разом з цим, в понеділок, 11 березня, пані Мей вдалося домовитись з паном Юнкером про те, що до чинної угоди буде додано документ, згідно з яким, у випадку митних розбіжностей у майбутньому між ЄУ та СК, СК матиме право однобічно вийти з механізму задньої защіпки.

Проте, у вівторок 12 березня, генеральний прокурор Анґлії та Уельсу, пан Джефрей Кокс (Geoffrey Cox), у Палаті Громад пояснив, що подробиці цієї домовленості, яка має товщину десь 5 см, вказують на те, що СК все одно не зможе однобічно вийти з механізму задньої защіпки без порушення норм міжнародного права.

Провал чинної брекзитної угоди пані Мей у Палаті Громад означає, що в середу, 13 березня, відбудеться голосування з пропозиції про запобігання від безугодного Брекзиту. Якщо ця пропозиція пройде у парламенті, то це означає, що СК фактично не зможе вийти з ЄУ, як заплановано, тобто 29 березня цього року.

І це також означає, що у четвер, 14 березня, у Палаті Громад відбудеться голосування за відтермінування Брекзиту, проте не відомо на який термін.

Разом з цим, у вівторок, 12 березня, Заступник Голови Комітету 1922 (комітет консерваторів задньолавочників), пан Charles Walker, сказав, що провал брекзитної угоди у парламенті означає призначення нових парламентських виборів, що у свою чергу вказує на велику ймовірність того, що Брекзит, тобто вихід СК з Європейської Унії, таки буде відстрочено.

Проте, у своїй промові після голосування пані Мей на жодну відставку навіть не натякнула.

Наразі найбільш ймовірно, що Брекзит буде відтерміновано на рік, або навіть на два.Дописи:

... жодинх дописів

   Ваш допис:


Поширити у Твітер

Стежити у Твитері
Також читайте:

Теріза Мей подала прохання про відтермінування Брекзиту Теріза Мей подала прохання про відтермінування Брекзиту12/03/2019

Курс британського фунту до долара, євро та гривні, $/£, €/£, ₴/£


всі новини wci nowyny zja ctorinka