Всі новини

18.10.2019 - 14:39

П'ятниця, 18 жовтня 2019 - 14:39

«Нову» брекзитну угоду можуть ратифікувати в суботу

«Нову» брекзитну угоду можуть ратифікувати в суботу

Європейські лідери та команда чинного британського прем'єра, пана Бóриса Джонсона, досягли домовленостей з окремих пунктів брекзитної угоди, котра тепер має вельми великий шанс пройти голосування у Палаті Громад Парламенту Сполученого Королівства.


Насамперед варто зазначити, що навіть, якщо новий проект угоди пройде у Палаті Громад, то все одно існує дуже велика ймовірність того, що Брекзит знову відтермінують і щонайближче до квітня наступного року, бо для втілення самої угоди потрібний час, якого до кінця цього місяця просто не вистачить. На цім сходяться думки провідних британських та європейських аналітиків.

Переважна більшість лідерів країн Європейської Унії схвалюють доопрацьовану угоду, над якою два роки працювала команда попередньої британської прем'єрки, пані Терізи Мей, та команда перемовників ЄУ на чолі з Мішелем Барньє, яку прихильники пана Джонсона тріумфально називають новою угодою. Варто нагадати, що той проект угоди провалювався у британському парламенті три рази поспіль.

У "новому" проекті брекзитної угоди дуже багато старого, приблизно 95%, але є й дещо нове.

Права громадян ЄУ у СК та громадян СК у ЄУ залишаються фактично такими, якими вони є на даний час за винятком того, що громадянам ЄУ потрібно буде отримати статус постійних мешканців, який тепер отримується безкоштовно, але наразі з цим не варто квапитись.

Особисті дані громадян ЄУ, котрі утримуються британським урядом, будуть захищені так само, як це є зараз. Угода зобов'язує британський уряд утримувати ці дані у повній безпеці. Якщо дані витечуть, то справа може піти у Європейський Суд, що у свою чергу означає, що Британія навіть після Брекзиту все одно буде під навіть, якщо не повною, то частковою юрисдикцією європейського судочинства, що раніше дуже палко заперечував сам пан Джонсон та інші британські брекзитери. Проте, зараз вони це називають перемогою. Мабуть тому, що тепер пан Борис вже сидить у кріслі прем'єра.

Чинні справи, котрі перебувають у Європейському Суді, не буде скасовано та не буде повернено назад і вони дійдуть свого кінця. Щодо майбутніх справ, то ситуація ще не є цілковито зрозумілою, як і багато іншого у цій угоді, бо це є фактично угода про вихід СК з ЄУ, а про майбутні стосунки СК та ЄУ домовлятимуться пізніше.

Питання кордону між Північною Ірландією та Ірландською Республікою, яка є членом ЄУ, нібито вирішено, але ...

На даний час Північна Ірландія є територію СК і звичайно ж перебуває у британському митному просторі, тобто всі мита на території Північної Ірландії сплачуються у британську податкову, тобто згідно британського законодавства.

Проте, згідно з новою угодою, Північна Ірландія фактично виходить з митного простору СК та перебуватиме у митному просторі Європейської Унії, бо у іншому випадку потрібно було би встановлювати кордон між двома Ірландіями, що було б порушенням Угоди Великої П'ятниці, чого ніяка розумна людина на цьому світі ніколи не забажає, бо це означало б, що Ірландська Республіканська Армія знову може взятися за зброю і в Лондоні знову можуть рватися бомби. Цю армію ніхто не знищував. Її просто тимчасово вгамовано і у такому стані вона продовжує своє існування.

На практиці це означає, що якщо якась фірма імпортує товар зі Сполученого Королівства на територію Північної Ірландії, то вона не зможе повернути собі ПДВ за цей товар. Але якщо цей товар потім з Північної Ірландії експортується на територію Ірландської Республіки, тобто на територію ЄУ, то тоді та сама фірма вже зможе повернути собі ПДВ за цей товар від британської податкової (HMRC).

Так само, якщо якась фірма у Північній Ірландії експортуватиме товар у південну Ірландію, то цей товар повинний буде відповідати всім нормам, вимогам та стандартам ЄУ. Це означає, що Північна Ірландія фактично цілковито залишається частиною Єдиного Ринку, тобто частиною внутрішнього ринку ЄУ зі всіма зобов'язаннями. Це також означає, що будь-який товар, який везуть чи несуть з Британії у Північну Ірландію буде змушений проходити повну перевірку на його відповідність вимогам єдиного європейського ринку.

Разом з цим, через чотири роки, саме парламент Північної Ірландії (Стормонт), а не парламент СК чи ЄУ, чи Ірландської Республіки, вирішуватиме долю свого кордону з Європейською Унією і потім знову кожних чотири або вісім років.

Ця нова угода означає, що фактично на практиці у питанні стосунків між СК та ЄУ майже нічого не змінюється.

Чи пройде ця угода цього разу, стане відомо в суботу.

Варто зазначити, що якщо парламент не затвердить нову угоду, то уряд СК буде змушений знову звернутись до ЄУ з офіційним проханням про відтермінування Брекзиту. До цього уряд СК було зобов'язано голосуванням у Палаті Громад, яке мало місце четвертого вересня цього року.

Згідно з цим голосуванням, парламент СК зобов'язав уряд надіслати до ЄУ прохання про подальше відтермінування Брекзиту, якщо до приблизно 19 жовтня не буде укладено брекзитної угоди.

Якщо листа буде відіслано, то радше за все Брекзит відтермінують ще на рік, що означає дуже велику ймовірність проведення ще одних дострокових виборів до британського парламенту, чого найбільше хочуть лейбористи, котрі вже тепер разом з ліберал-демократами офіційно наполягають на проведенні повторного референдуму за вихід СК з ЄУ. Референдуму також хочуть Зелені та члени Національної Партії Шотландії (SNP).

«Нову» брекзитну угоду можуть ратифікувати в суботу


Дописи:

... жодних дописів

   Ваш допис:


Поширити у Твітер

Стежити у Твитері
У цій темі:

Бóрис Джонсон Прем'єр-міністр СК

ТЕРІЗА МЕЙ ЙДЕ У ВІДСТАВКУ

ЄР знову дала згоду на відтермінування Брекзиту, але з умовою

Курс британського фунту до долара, євро та гривні, $/£, €/£, ₴/£


всі новини wci nowyny ukrajinckoju