Про це вчора застерегли у Національному Рахунковому Бюро (National Audit Office, скор.: NAO) і заявили, що ключові проґрамні системи, які мають забезпечити менш-більш гладкий перетин кордону товарами, ще навіть не були належно перевірені і відтак не готові до роботи у реальному часі.
У бюро повідомляють, що транзитні території, на яких мають розташовувати вантажівки, що перебуватимуть в очікуванні розмитнювання товарів чи перевірок різних митних паперів, також не готові.
Центральний уряд стверджує, що працює над запровадженням нових перевірок товарів після того, як СК цілковито залишить ЄУ в кінці цього року, але за словами працівників бюро урядовці ще навіть не спромоглися набрати необхідну кількість митних аґентів, тобто працівників, які працюватимуть над оформленням та перевіркою документів.
Постачання головних ліків також під загрозою значних затримок і в головному через те, що дуже багато з них імпортуються у СК з країн ЄУ, серед яких особливо ті, які застосовують у лікуванні хворих Коронавірусом.
Головиха рахункового комітету Палати Громад, пані Meg Hillier, каже, що уряд не дав підприємствам достатньо часу, аби належним чином приготуватися до проходу їх товарів через кордон, особливо у Північній Ірландії, яка від першого січня матиме фактично митний та торговий кордом зі Сполученим Королівством.
Північна Ірландія, згідно з минулорічною угодою, залишатиметься частиною митного простору Європейської Унії та частиною її внутрішнього ринку, що означає. що митним кордоном між СК та ЄУ на ірландському острові буде кордон між СК та Північною Ірландією. Так було узгоджено через те, що кордон між Ірландською Республікою та Північною Ірландією має залишатися цілковито прозорим, аби не порушувати угоду Великої П'ятниці (угода мирного процесу Північної Ірландії).
Пані Гіла також каже, що її дуже непокоїть те, що за два місяці до повного відчуження Британії від ЄУ, критичні комп'ютерні системи ще навіть не були перевірені і ми не маємо жодної уяви про те, чи вони працюватимуть взагалі. Уряд тільки сподівається, що все буде гаразд.
Проблеми на кордонах, особливо у Північній Ірландії, можуть бути дуже великі і найбільше у сфері сільського господарства та харчової промисловості, адже дуже багато компаній, які займаються приготуванням та розфасовуванням харчів, які потрапляють у британські супермаркети, розташовані саме у Північній Ірландії і вже кілька таких компаній заявляли, що у наступному році планують залишити Північну Ірландію та змінити її на Європу.
Анґлійські радикали дуже мало переймаються Північною Ірландією, але вельми ймовірний прихід до влади у США пана Джоу Байдена, який має дуже міцне ірландське коріння і дуже палко вболіває за батьківщину своїх предків, змусить брекзитерів дуже ретельно переглянути своє ставлення до Європи і мабуть вельми значно його змінити.
Сьогодні британський прем'єр, пан Борис Джонсон, матиме телефонну розмову з Урзулою фон деа Лаєн, яка є чинною президенткою ЄС і сподівається владнати головні перепони на шляху до майбутньої торгової угоди з ЄУ.