Головний перемовник з боку ЄУ, пан Мішель Барньє, цього понеділка розповів членам Європейського Парламенту про те, що команди перемовників з обидвох боків не змогли досягнути згоди щодо продовження Британією участі у схемі Еразмус+.
Про це журналістів повідомило одне з джерел у ЄУ, яке було присутнім на засіданні.
Під час чинних перемовин про подальші торгові стосунки між СК та ЄУ, команди перемовників також намагаються узгодити майбутню участь Британії у різних проґрамах та схемах ЄУ і за словами пана Барньє переважну більшість з цих питань вже було узгоджено, і по них наразі не існує проблем.
Проте, одне з джерел, близьке до команди перемовників з боку СК дало зрозуміти, що Британія може не намагатися долучитися до цих проґрам і команда британських перемовників вважає, що це питання ще не було остаточно вирішеним і каже, що участь СК у проґрамі Еразмус+ у 2021 - 2027 роках "все ще є предметом перемовин".
Одна з членок Європарламенту від Франції, пані Наталі Лойзу (Nathalie Loiseau), яка також займає посаду у координаційній ґрупі з питань співпраці з Британією, каже, що: "Ми ще далеко від згоди. Є ще також головні три пункти по угоді, котрі треба вирішити. Немає нічого неможливого, але це як здійматися на Гімалаї з північного боку.".
Керівники британських університетів ще у березні цього року застерігали британський уряд про те, що втрата доступу до таких освітніх схем ЄУ, як Еразмус+ "проб'є велику дірку" у економіці СК. Ґрупа Університети СК, яка представляє лідерів британських університетів, підрахувала, що участь у проґрамі Еразмус+ додає до економіки СК 243 мільйони фунтів щороку, і це чистий прибуток, тобто якщо відібрати витрати на членство у цій схемі. Це тому, що іноземні студенти, котрі навчаються у СК за цією схемою, додають до економіки королівства валом 420 мільйонів фунтів. У цьому році від проґрами Еразмус+ також отримують користь понад 17 тисяч британських студентів, котрі навчаються у країнах ЄУ.
Під час цих перемовин ЄУ запропонувала СК повну участь у Еразмус+ упродовж наступних 7 років в обмін на оплату, яка вираховується на базі чинного ВВП. Проте, чинний уряд СК більше схиляється до часткової участі у цій схемі і йому цікавим є тільки мобільність, тобто пересування студентів, що є найбільшою частиною схеми. Це б дозволило Британії заощадити бюджетні кошти. Проблема тут тільки в тім, що у цій схемі Ви або берете участь, або ні і тому не існує жодних часткових варіантів. Принаймні такі варіанти є безпрецедентними.
На прохання журналістів до британських урядовців відгукнутись на цю тему, наразі не було жодної відповіді.
Проґрама Еразмус, яку у 2014 році було оновлено, покращено та розширено на Еразмус+, є проґрамою обміну студентами, у якій приймають участь університети, аби надати студентам можливість навчатись за кордоном.
Проґрама фінансується Європейською Унією і її чинний бюджет складає 15 мільярдів Євро (біля 14 млрд. фунтів). Цю проґраму вважають найпрестижнішою освітньою проґрамою у світі.
Аби долучитись до проґрами Еразмус+, вашій країні не обов'язково бути членкою Європейської Унії, але всіх країни ЄУ є учасниками цієї проґрами.
Проґрама Еразмус Мундус Спільна Степінь Маґістра (Erasmus Mundus Joint Master Degree, скор.: EMJMD) є престижною, інтеґрованою міжнародною навчальною проґрамою, яку спільно забезпечує міжнародна ґрупа закладів вищої освіти, котрі беруть участь у цій проґрамі.
Винагорода EMJMD забезпечує стипендію, яка оплачується Європейською Унією і надається найкращим кандидатам, котрі подають заяви на участь.
Навчання за EMJMD має відбуватись у принаймні двох країнах, котрі беруть участь у Еразмус+, однією з яких має бути країна, яка є членкою ЄУ, а іншою може бути країна, яка не є членкою ЄУ, але є партнеркою проґрами, тобто бере у ній участь і також, якщо у тій країні є навчальний заклад, який бере участь у проґрамі.
Тривалість навчання по EMJMD складає мінімум 12 місяців і максимум 24 місяці.
Подавати заяву на участь у EMJMD можуть студенти, котрі вже мають базову вищу освіту. Ви можете брати участь у EMJMD тільки один раз, незалежно від предмету. Тобто, якщо Ви вже брали участь у EMJMD, наприклад, у математиці, а потім хочете ще брати участь у EMJMD у фізиці, то Ви вже на це не маєте права.
По закінченні цього навчання студенти отримують степінь маґістра EMJMD або від освітнього консорціуму, або від кожного з обидвох відповідних закладів.
Аби отримати фінансову підтримку Еразмус+, яка є ґрантом, вас спочатку має бути зараховано на курс і потім обрано на EMJMD.
Ґрант від EMJMD включає в себе участь у навчанні, витрати на бібліотеки та лабораторії, повну страхівку та інші обов'язкові витрати відповідного курсу навчання. Ґрант також включає в себе часткові витрати на переїзд та оселення та частково щомісячні витрати. Саме з цієї причини для різних закладів у різних країнах Вам виділяються різні суми.
Загалом вважається, що кошти є вельми відповідними для навчання та нормального проживання у тій країні, де Ви отримуєте EMJMD.
Також зауважте, що якщо Ви студент чи студентка, то під час навчання у більшості країн ЄУ, Ви також маєте право працювати обмежену кількість годин.
Детальний порядок подання заяви та все інше, пов'язане з EMJMD, Ви можете довідатись з EMJMD Catalogue Каталоґу (EMJMD Catalogue), за адресою:
https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/library/scholarships-catalogue_en, який також перелічує всі степені EMJMD.
Зауважте, що Україна не бере участь у проґрамі Еразмус.