Нідерландська фірма Dutch Bike Bits, яка займається продажем частин до велосипедів, оголосила, що від 1 січня постачає свої товари у всі країни світу окрім Сполученого Королівства.
На своєму сайті фірма написала: "Британська політика змушує нас припинити співпрацю з британськими споживачами.".
Ще одна європейська фірма під назвою Beer On Web (пиво на павутині), яка базується у Бельґії, повідомила, що наразі уникає постачання свого пива у СК "через нові заходи, пов'язані з Брекзитом".
Дуже багато компаній сердиті на те, що тепер вони постали перед багато більшою собівартістю своїх товарів та додаткову бюрократію відповідності їх товарів вимогам британської податкової служби.
Наразі ще не відомо, скільки саме подібних компаній вдаються до таких обмежень.
Одночасно, багато міжнародних кур'єрських компаній, як Fedex та TNT, повідомили також, що стягують додаткові збори за постачання товарів між СК та ЄУ і головним чином через те, що їм довелось значно збільшити власні інвестиції аби їх системи відповідали вимогам Брекзиту.
Вище перелічені негаразди торгівлі товарами між ЄУ та СК у перші дні після Брекзиту відбуваються також і через нові правила ПДВ, які запровадила британська податкова та митна служба (HMRC) від 1 січня 2021 року.
Згідно з цими правилами ПДВ збирається за місцем продажу, а не за місцем імпорту. Це означає, що закордонні торговці, котрі відправляють товари споживачам у СК, мають зареєструватись на сплату ПДВ у СК і відраховувати ПДВ британській податковій, якщо величина продажу не перевищує €150 (£135).
Мовник уряду сказав: "Нова модель ПДВ дає змогу запевнитись, що товари, як з країн ЄУ, так і з інших країн, розглядають однаково аби підприємства СК не були приниженими від імпортів через несплату ПДВ.
Нова система також переймається проблемою несплати повної суми ПДВ іноземними продавцями на товари, які вже на території СК, тобто на місці їх продажу, що допомагає нам збирати додаткових 300 мільйонів фунтів щорічно.
Багато підприємств ЄУ, котрі на даний час продають товари британським споживачам, вже зареєструвались у системі ПДВ СК згідно з новими правилами і наша податкова дуже тісно працює з тими, що ще цього не зробили, аби вони відповідали всім новим вимогам.".
Пан Адам Френч (Adam French) з сайту захисту прав споживачів, який має назву Which? (Котре?), каже, що британські споживачі будуть дуже обурені, якщо нові правила ПДВ буде застосовано таким чином, що вони спричинюють значні незручності.
Він зокрема каже: "Дуже важливо аби наш уряд дав споживачам та продавцям зрозуміти, якими є зміни правил через Брекзит і що це для них означає. Уряд також має працювати над тим, аби запевнитись, що британські споживачі мають доступ до широкого діапазону однаково оцінених та якісних товарів.".
Вище згадана компанія велозапчастин видала заяву, у якій йдеться: "Наша неспроможність відправляти посилки до СК є прикрою, як для наших споживачів, так і для нас самих і не ми цього хотіли.
Якщо Ви цим розлючені, то це зрозуміло і тому будь ласка звертайтесь до обраних Вами представників (політиків) у СК.".
Скандинавська фірма з продажу одягу під назвою Scandinavian Outdoor, яка базується у Фінляндії, заявила:
"Наразі жодних відправлень у СК.
Через Брекзит ми тимчасово зачинили нашу крамницю для британських споживачів.
Ми знову для Вас відчинимось після того, як владнаємо всі чинні негаразди зі сплатою ПДВ у СК.".
Одна з найбільших кур'єрських компаній, TNT. також повідомила, що від тепер за пересилку товарів між ЄУ та СК збиратиме додаткових £4.31.
Про подібне також повідомили компанії Fedex, DHL та UPS.
Прихід нового року у питанні Брекзиту був вельми тихим та спокійним. Фахівці пояснюють це тим, що практично всі експортери та імпортери СК перед новим роком битком понабивали всі свої склади та майданчики і окремі з них мають у запасі товарів на майже три місяці.
У Довері та біля Євротунелю черги не дуже великі, але операція Брок все одно триває. Уряд, окрім летовища Манстон, упродовж вихідних заклав ще 20 об'єктів тестування водіїв, котрі виряджаються до Франції, аби вони мали сертифікати про коронавірус.
Відносний спокій на кордонах у перші дні Брекзиту зумовлюється також тим, що багато фірм намагаються не посилати свої вантажі у Європу через те, що не до кінця впевнені, чи їх митні папери відповідають всім правилам, бо у іншому випадку, при виїзді з СК, якщо є проблеми з митними паперами, то податкова СК може обкладати ці фірми штрафами та затримувати вантажі.