Пан
Шефчович матиме перемовини з Міністром Кабінету Міністрів СК,
паном Майклом Ґоув, після того, як британський уряд минулого тижня почав благати ЄУ відтермінувати початок перевірки товарів та запровадження митного контролю у портах Ірландського Моря, тобто між Північною Ірландією та Британією, на принаймні два роки.
У своєму листі до пана Ґоув, перед прибуттям до Лондона
пан Шефчович написав, що чинний північно-ірландський протокол є єдиним шляхом уникнення запровадження кордону між Північною Ірландією та Республікою Ірландія (південна) і саме в цьому й лежить вся сутність цього протоколу.
Північно-ірландський протокол було розроблено під час брекзитних перемовин аби уникнути встановлення кордону між двома Ірландіями, що є однією з головних та ключових передумов
угоди Великої П'ятниці (Good Friday Agreement), яка призвела до встановлення миру у П. Ірландії між католиками та протестантами.
Проте, аби цей протокол працював за своїм призначенням, ЄУ та СК домовились про те, що П. Ірландія, на відміну від решти СК, залишатиметься у єдиному європейському ринку.
Це означає, що перевірки товарів під час їх пересування між ЄУ та СК, будуть відбуватись на кордоні між П. Ірландією та Великою Британією, а не між обома Ірландіями.
Від початку року, тобто коли ці правила вступили в дію, у портах Північної Ірландії почала виникати напруга, яка спричинює певні порушення у постачанні харчів та у постачанні товарів, котрі купляються через інтернет.
Юніоністи П. Ірландії, або як їх ще називають, лоялісти, тобто протестанти та прихильники перебування П. Ірландії у тісній спілці з Анґлією, закликають аби цей протокол взагалі було скасовано, бо, на їх думку, він шкодить торгівлі та може призвести до відокремлення Північної Ірландії від решти СК з поступовим її долученням до Республіки Ірландія (південна та головним чином католицька).
Пан Шефчович у четвер знову підкреслив, що ЄУ залишається цілковито відданою захистові миру у Північній Ірландії і намагається зробити так, аби північно-ірландський протокол повністю працював.
Але він також наголосив, що запровадження цього протоколу буде двобічним рухом, тобто ЄУ та СК мають тісно співпрацювати у забезпеченні виконання протоколу.
У своєму листі напередодні приїзду до Лондона, пан Шефчович сказав, що ці проблеми спричинено Брекзитом і що вихід СК з єдиного європейського ринку та з митної спілки призвів до "унікальних та суттєвих викликів на ірландському острові" і також закликав СК невтомно працювати над вирішенням цієї надзвичайно великої проблеми.