У середу, 3 лютого, в уряді СК заявили, що вони однобічно продовжать поблажливий термін на кордоні між Північною Ірландією та Британією, що викликало вельми різку реакцію та критику з боку лідерів ЄУ, чиє керівництво відразу заявило, що це є прямим порушенням угоди про співпрацю та торгівлю, яку було підписаного 24 грудня 2020 року, тобто є прямим порушенням міжнародного законодавства.
Прем'єр-міністр Республіки Ірландія, пан Simon Coveney, каже, що надає перевагу перемовинам, але дії чинного уряду СК штовхають ЄУ до судового позову.
Поблажливий термін дозволяє уникати перевірок товарів під час проходження кордону та уникати їх декларування на митниці.
Згідно з угодою, яку було підписано минулого Святого Вечора, початковий поблажливий період має закінчитись в кінці цього місяця. Проте, уряд пана Джонсона заявив, що продовжує його ще на шість місяців, тобто до кінця жовтня, що для багатьох лідерів ЄУ означає, що пан Джонсон продовжує вдавати з себе клоуна, якщо він насправді таким не є.
У Європейській Унії також сказали, що наразі розглядають можливість подання судового позову на СК, від'як цей рух порушує, як домовленість про вихід СК з ЄУ, яку було підписано у січні минулого року, так і домовленість про торгівлю та співпрацю, яку було підписано останнього Святого Вечора.
Чинний віце-президент Єврокомісії, пан Марош Шефкович, який також переймається післябрекзитними стосунками між ЄУ та СК, у відповідь на заяву британського уряду сказав, що даний крок СК є порушенням відповідних матеріальних положень Північно-ірландського Протоколу і відтак ЄУ відповість на це у відповідності з "правовими нормами", які передбачено цим протоколом.
Пізніше на цьому тижні стане відомо про термін поблажливого періоду на транспортування посилок між Британією та Північною Ірландією.
Згідно з чинними домовленостями, даний період закінчується першого квітня, тобто після цієї дати всі посилки, котрі проходять між Британією та П. Ірландією повинні будуть мати митні декларації.
Проти застосування Північно-ірландського Протоколу дуже різко виступають юніоністи (лоялісти), тобто прихильники унії з Британією, котрі також є й брекзитерами.
Проте, партії П. Ірландії, котрі є прихильниками єдиної Ірландії, тобто відлучення П. Ірландії від Британії, які завжди виступали проти Брекзиту, кажуть, що Північно-ірландський протокол має бути вшановано та запроваджено у повній мірі.