На головну

21.08.2015 - 15:26

Журналіст Дейлі Експрес був радянським шпигуном у часи другої світової

Новини Британія Лондон Англія Шотландія Уельс
Щойно оприлюднені архіви британської внутрішньої розвідки, МІ5, свідчать про те, що журналіст британської газети Дейлі Експрес, Седрик Белфредж, шпигував на Радянський Союз під час другої світової війни.

Архіви показують, що британський журналіст вважався тодішньою радянською розвідкою одним з найважливіших агентів, якого цінували навіть більше ніж випускника Кембриджу, Ким Филбі (Harold Adrian Russell). Пан Белфредж був кінокритиком Дейлі Експрес з доволі високою зарплатою. Він передавав радянським спецслужбам інформацію про методи британського шпигунства та важливо таємні документи про британську політику щодо Росії та Близького Сходу.

Седрик Белфредж став відданим комуністом після того, як відвідав Москву у 1936 році.

Упродовж другої світової пан Белфредж став членом Британського Безпекового Співробітництва, яке було органом, який започаткувала служба зовнішньої британської розвідки, МІ6, разом з Особовим Оперативним Уинстона Черчиля для мобілізації пропаганди та підтримки СК на території США, ще до нападу на Затоку Перлів.

Пізніше Белфреджа було направлено працювати у відділ психологічної війни у штаб-квартирі Союзників у Франції після висадки союзників у Нормандії. Після цього його було виявлено розвідкою США під час проведення розслідування іншого радянського агента, Якова Ґолоса.

Архіви також вперше показують, які типи документів та які саме матеріали Белфредж передавав Ґолосу через свої контакти з комуністами. Серед документів був в тім числі звіт Скотленд Ярду про методи підготовки шпигунів, у якому містились матеріали та вказівки "відмінних грабіжників Англії" про найвишуканіші способи зломів сейфів, дверей та інших пристроїв.

Колишній офіційний історик МІ5, Кристофер Ендрю, каже, що ці матеріали вважались Масквою дуже важливими.

Коли, в кінці-кінців, Белфриджа допитували у ФБР, у 1947 році, він визнав, що передавав інформацію своїм контактним особам, але наполягав на тім, що всі ці матеріали мали дуже малу вартість з погляду розвідки та були частиною його власних спроб просочення радянських розвідувальних мереж.

У 1953 році американський сенатор, Джозеф МакКарті, пробував визнати Белфреджа винним у анти-американському шпигунстві, але Белфредж так і ніколи не був покараний у США.

Пізніше служба британської зовнішньої розвідки, МІ6, також стверджувала, що якщо Белфредж повернеться на британську землю, вони його покарають, але дуже згодом виявилось, що у них не було достатньої кількості доказів для того, аби навіть починати проти нього справу. Подібні статті:
джерело: http://www.independent.co.uk/