На головну

Неділя, 29.11.2015 - 01:42

Радянський шпигун, який народився та виріс у Англії

Новини Британія Лондон Англія Шотландія Уельс
Арешт та судовий процес над найвидатнішим радянським шпигуном всіх часів, Рудольфом Абелем, став натхненням для найостаннішого блокбастера Стівена Спілберґа - «Міст Шпигунів» (Bridge of Spies), який незабаром має з'явитись на екранах.

Але, ким саме був Рудольф Абель і як він виховувався, коли ще був школярем однієї з елітних шкіл північного сходу Англії?

Викрики «червоного шпигуна впіймано», які лунали з гучномовців видання Pathé News у 1957 році, вказували на арешт радянського шпигуна, Рудольфа Абеля.

То була одвічна історія Холодної Війни - таємного оперативника впіймали після того, як провалився його дах.

Врятованого від електричного стільця, пана Абеля було засуджено до тридцяти років ув´язнення. Але просидів він тільки чотири роки, після чого його передали радянській владі в обмін на збитого над Радянським Союзом у 1960 році американського пілота шпигуна, Ґарі Пауерз.

Тодішній полковник розвідки, Рудольф Абель був радянським шпигуном найвищого рангу, який коли-небудь постав перед судом у Сполучених Штатах. У часи Першої Світової Війни він працював радіооператором, після чого став перекладачем у радянській Службі Закордонної Розвідки і потім долучився на службу у НКВД (попередник КДБ).

Проте, коли Абель став "сам собою", тобто після того, як його заарештували американці, мабуть без несподіванки для офіцера розвідки, Абель не було його справжнім ім´ям.

Він народився 11 липня 1903 року, як Уильям Фишер у Уест-Енді міста Ньюкасел (північно-східна Англія). Про це розповідає професор російської історії в Університеті Ньюкасел, Дейвид Зоундерз, який віддав чимало часу дослідженню дитинства шпигуна. Пан Соундерз почав своє дослідження після того, як у 1983 році випадково натрапив на російськомовну книгу ще одного колишнього шпигуна, Кіріла Хенкіна, де згадувалось британське походження Абеля.

Постать Рудольфа Абеля була відома професорові, який ще пам´ятає обмін полоненими у 1962 році. Соундерз каже, що Абель був найвідомішим радянським шпигуном за всі часи. Він також каже, що у Британії дуже добре знають шпигуна Ким Филбі та відому П´ятірку з Кембриджу (Cambridge Five), але жоден з них не мав ніякого рангу у КДБ. Абель є єдиним відомим народженим у Британії шпигуном, який мав звання у радянській зовнішній розвідці.

Уильям Фишер (Абель) народився на 140 Клара Стріт, у будинку який більше не існує. Його сім'я жила також у кількох інших будинках.

У 1908 році батьки Уильяма вивезли двох своїх синів з міста на свіже повітря, на узбережжя неподалік Ньюкасела. Уильям мав артистичні здібності, малював пейзажі. Він також мав музичні здібності. Іншими словами, то було життя звичайної сім'ї середнього класу.

Проте, батько Уильяма не був звичайною людиною. Революціонер більшовик, Генрі Фишер, був "стійким соціалістом" та перебував у своїй рідній Росії під домашнім арештом, до якого його тоді засудила царська влада. У 1901 році він разом зі своєю дружиною Любовью, мігрували з Росії до Британії через Німеччину. До цього він був сталеваром у російському місті Санкт-Пєтєрбурґ і тому, без жодних труднощів, після прибуття до Ньюкасела він влаштувався на роботу на металургійному комбінаті Емстронґ, а пізніше став лаштувальником двигунів.

У 1921 році він разом зі своєю сім'єю поїхав назад до Росії. Тоді то вже було комуністичне суспільство. Після цього Уильям Фишер вже більше ніколи не повертався до Тайнсайд (назва місцевості у графстві Дарам (Ньюкасел)). Проте, окремі біографи вважають, що роки, які Абель провів на північному сході Англії мали дуже вагомий вплив на формування його політичних поглядів. Північно-східна Англія на початку двадцятого сторіччя була підручником Марксизму: важка індустрія, несправедливий розподіл доходів та злиденні умови життя робітників були для цього доволі потужнім двигуном. Уильям був відданим комуністом, так само, як і його батьки і вступив до Червоної Армії, де працював радіооператором. Згодом він став перекладачем і це не було дивно для юнака, який володів англійською, російською та німецькою, як рідними мовами від своїх батьків та ще й до того добре розумів французьку, знання якої він отримав у Школі Грамоти Монксітон.

Під час служби у радянській розвідці, у 1930 роках він побував в Осло та Лондоні, де займався радіо блудами для зведення з пантелику німецької радіо розвідки. За словами біографів то було його найбільшим внеском за всю кар'єру.

До Сполучених Штатів він потрапив нелегально у 1948 році, коли вже мав звання полковника. Там він працював без дипломатичного "даху", як фото оздоблювальник, мав кілька різних імен та прізвищ завдяки яким одночасно курував роботу кількох агентів, де для кожного агента мав окреме ім'я.

У 1948 році Сталін вже доживав свій вік. ФБР наполегливо працювало над виявленням радянських шпигунських груп, але Фишер продовжував працювати без жодних проколів. Його роль не так зводилась до пошуку військових таємниць, як до забезпечення успішного спрямування цих таємниць назад до Росії. Але один з членів його власної мережі одного разу його продав і у 1957 році у Брукліні (США) його було заарештовано. Тоді були повідомлення про те, що під час його арешту було знайдено кілька надпотужних радіостанцій, які мали спроможність отримувати сигнал прямо з Москви.

Він ніколи не виявив своє справжнє ім'я і на суді постав як Рудольф Абель. Це ім'я фактично належало раніше померлому полковникові КДБ і було навмисне надане Уильямові з метою перевірки перебіжчика Алєксандра Орлова у тім, чи він наважиться повідомити американцям, що Абель не був тим, за кого себе видавав. Проте, такої інформації так і не надійшло і Уильяма було визнано винним, як Рудольфа Абеля та засуджено до тридцяти років ув'язнення, але згодом його було обміняно під час обміну полоненими на відомому мості, який має назву "Glienicke Bridge" та з'єднує Західний Берлін з Потсдамом. Обмін Абеля та Пауерза на цьому мості був першим обміном, які там час від часу мали місце аж до 1986 року.

Рудольф Абель помер у Москві у 1971 році і його залишки залишаються похованими на території Донського Монастиря. На нагробному камені, все ж таки написано Уильям Фишер.

Рудольфа Абеля було заарештовано у Бруклині після того, як провалився його покрів


«Шпигунський міст» стає фокусом арешту Абеля та його обміну на Ґарі Пауерз


У 1962 Рудольфа Абеля було обміняно на Ґарі Пауерз (його літак збили над територією СРСР)


Фото розвідника з'явилось на поштових марках Радянського Союзу


Ось рекламний ролик фільму:

Подібні статті:

У Сейлсбері рускі строїли ще одного колишнього свого раба разом з його донькою

Виглядає що руский бізнесмен загинув від рук агентів Крємля
джерело: http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-tyne-34870934